Apple M2 Ultra tanıtıldı! Neler vadediyor?

Merakla beklenen WWDC 2023’te Apple M2 Ultra çipi tanıtıldı. Kullanıcılara neler vadediyor? İşte özellikleri…

Apple M2 Ultra tanıtıldı! Neler vadediyor?

Merakla beklenen Apple, WWDC 2023 etkinliğinde yeni yazılımlarını ve ürünlerini dünyaya sundu. Bu ürünlerden biri de yeni cihazlarında kullanacağı M2 Ultra. Dünyanın takip ettiği konferansta bu yeni çip de tanıtıldı.

M2 Ultra duyuruldu! Özellikleri neler?

Apple, konferansta iOS 17 gibi yazılımlarının yanı sıra Mac Pro, 15 inç Macbook Air, Mac Studio ve iMac’i de tanıttı. Tüm dünyada merakla beklenen bu ürünler kullanıcılardan büyük ilgi topladı. Bunların yanı sıra M2 Ultra da tanıtıldı. Şu ana kadar bildiğimiz özellikleri 16 performans çekirdeği ve 8 verimlilik çekirdeğine yer vermesi, ek olarak, 76 adede kadar GPU çekirdeği içereceği ve 192 GB’a kadar RAM desteğine sahip olacağıydı. Peki ya WWDC 2023’te açıklanan resmi özellikleri neler?

M2 Ultra Apple’ın bu güne kadar geliştirdiği en büyük ve en iyi çip olma özelliği taşıyor. Yeni Mac Studio ve Mac Pro’yu şimdiye kadarki en güçlü Mac masaüstü bilgisayarlar haline getiriyor. İki adet M2 Max’ı birbirine bağlamak için Apple’ın UltraFusion teknolojisinden yararlanarak performansı iki katına çıkarıyor.

M2 Ultra 134 milyar transistör içeriyor. Bu değer M1 Ultra’daki değerden 20 milyar fazla. 192 GB’a kadar bellek kapasitesini destekleyen birleşik bellek mimarisiyle M1 Ultra’dan yüzde 50 daha fazla kapasite ve 800 GBps ile M2 Max’e kıyasla iki kat daha fazla bellek bant genişliği sağlıyor. M1 Ultra çipten yüzde 20 daha güçlü bir CPU’ya sahip olan çip, daha büyük ve yüzde 30’a kadar daha hızlı bir GPU ve yüzde 40’a kadar daha hızlı Neural Engine içeriyor.

Apple’ın Donanım Teknolojilerinden Sorumlu Başkan Yardımcısı Johny Srouji çip hakkında şöyle diyor:

“CPU, GPU ve Neural Engine’da büyük performans artışlarını ve tek bir SoC üzerinde devasa bellek bant genişliğini bir araya getiren M2 Ultra, kişisel bilgisayarlar için şimdiye kadar geliştirilen dünyanın en güçlü çipi.”

UltraFusion teknolojisi

M2’nin yeni Ultra versiyonu, Apple’ın özel üretim paket teknolojisi UltraFusion aracılığıyla birbirine bağlanan iki adet M2 Max çipten oluşuyor. UltraFusion mimarisi, M2 Ultra’nın yazılıma tek bir çip gibi görünmesini sağlıyor. Yani, M2 Ultra’nın olağanüstü performansından yararlanmak için kodların yeniden yazılması gerekmiyor!

M2 Ultra’nın Performans ve Güç Verimliliği

Yeni Ultra versiyonda 16 adet performans, 8 adet de verimlilik çekirdeği olmak üzere 24 adet çekirdek bulunuyor ve M1 Ultra’ya kıyasla yüzde 20’ye kadar daha hızlı performans sunuyor. Gücünü M2 Ultra’dan alan Mac Studio ile DaVinci Resolve kullanan renk uzmanları, videoları M1 Ultra çipe sahip Mac Studio’ya kıyasla yüzde 50’ye kadar daha hızlı işleyebiliyor.

Yeni çipin GPU’su ise iki adet yapılandırma seçeneği ile geliyor. 60 veya 76 adet yeni nesil çekirdekle yapılandırılabiliyor. Bu da Apple’ın olağanüstü güce sahip olduğunu iddia ettiği M1 Ultra çipe kıyasla 12 adede kadar daha fazla çekirdek ve yüzde 30’a kadar daha iyi performans anlamına geliyor.

Son olarak artık yeni çiple birlikte Mac bilgisayarların dizüstü ve masaüstü versiyonlarında tamamen Apple çipe geçiş sağlandığını da belirtelim.

WWDC 2023 yayını!

Kaynak: Shiftdelete

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
kamera sistemleri güvenlik kamerası