AOC 24G2SPU oyuncu monitörü inceleme!

Bugünkü inceleme yazımın konuğu AOC 24G2SPU/BK. Peki bu monitör kullanıcılarına vadettiği deneyimi sunabiliyor mu?

AOC 24G2SPU oyuncu monitörü inceleme!

Oyuncular için bilgisayarın donanımı, oyunun performansını çevre birimleri ise oyuncunun yeteneklerini göstermek açısından önemli. Ancak tüm bunların yansıması, her şeyin ortaya çıktığı yer ekran yani monitör. Üstelik ekranlar, teknolojik cihazlarımızla etkileşime geçtiğimiz alan olduğu için bizlere sunduğu deneyim, o cihazla yaşadığımız deneyim açısından da önemli. Bugünkü inceleme yazımın konuğu olan AOC 24G2SPU/BK genel deneyim açısından da iddialı olan bir oyuncu monitörü. Peki bu monitör kullanıcılarına vadettiği deneyimi sunabiliyor mu? Bu yazıda birlikte bakacağız.

AOC 24G2SPU’nun tasarımı ve ergonomisi

Monitör, kutusundan ayağı demonte halde çıkıyor. Ancak ayağı kurmak ve monitörü ayakları üzerinde yükseltmek için herhangi bir ekipman gerekmiyor. Böylece tornavida gibi ekipmanlar kullanmayı bilmeseniz bile monitörü rahatlıkla kurabilirsiniz.

AOC 24G2SPU/BK üç tarafı çerçevesiz oldukça şık bir tasarıma sahip. Gövdesi çoğu monitör gibi siyah ağırlıklı olsa da ayakta ve gövdede yer alan kırmızı detaylar monitörün oyuncu yapısını vurgular nitelikte. Bu kırmızı aksanlar gövdenin genel yapısında kullanılan mat siyahın aksine parlak yapıda. Böylece göze hoş gelen bir kontrast da sağlanmış.

Monitörün gövdesinde kullanılan plastik kaliteli bir dokunma hissiyatına sahip. Ayak ise metalden imal edilmiş ve çoğu insan tarafından daha premium bir görüntüye sahip olduğu kabul edilen çatallı yapıda.

AOC 24G2SPU’nun en önemli özelliklerinden biri ayağı. Bu ayak üzerinde monitörü 13 cm yukarı aşağı hareket ettirebilirken, sağa sola 30 derece döndürebiliyorsunuz. Ayrıca eğme hareketini de -4 derece ile 21,5 derece arasında yapmak mümkün. Ayağın bir diğer özelliği monitörün sağ tarafına 90 derece yatarak dik konuma gelmesi yani pivot özelliğinin sunulması. Bu sayede masanızda birden fazla monitörlü bir kurulum yapacaksanız, bu monitörü Instagram, Twitter ya da Facebook gibi besleme ekranına sahip siteleri daha rahat okuyacağınız dikey bir konumda kullanabilirsiniz.

Yine de bu ayağı kullanmak istemezseniz monitör VESA100 standardını destekliyor. Bu sayede VESA100 bağlantısını destekleyen her türlü askı aparatı ya da harici ayak ile de kullanabilirsiniz.

AOC24G2SPU’nun Paneli ve görüntü kalitesi

Monitörlerin en önemli bileşenleri, ekranları. AOC 24G2SPU’nun IPS yapıdaki düz paneli 16:9 en boy oranına ve Full HD çözünürlüğe sahip. IPS yapısı sayesinde 178 dereceye varan geniş görüntüleme açıları sunan bu panel WLED aydınlatmaya sahip ve 300 nite varan parlaklıklara ulaşabiliyor.

Panelin kullanıcılara sunduğu statik kontrast 1000:1 iken dinamik kontrast ise 80 Milyon:1 olarak belirtilmiş. Tabi ki bu veriler de öenmli ancak esas merak edilenin kullanım deneyimi olduğunu biliyorum. Monitörü kullandığım süreçte monitör görüntü kalitesi anlamında gayet tatminkar sonuçlar ortaya koymayı başardı. IPS yapısı sayesinde doygun ve canlı renklere ek geniş bir görüntüleme açısı da sunabiliyor.

Böylece monitörün başındayken biraz daha rahatlamak için arkanıza yaslansanız da görüntü kalitesinde kayıp yaşamıyorsunuz. Ayrıca panel sRGB renk gamutunun %126’sını DCI-P3 renk gamutunun %89’unu destekliyor. Bu değerler bir oyuncu monitörü içi gayet iyi seviyede. Böylece monitörde sadece oyun oynamak değil, diğer işleri de yapmak oldukça keyifli.

Ancak bu bir oyuncu monitörü. Dolayısıyla oyuncuların belki de en önem verdiği özelliği, tepkiselliği. İşte bu noktada AOC 24G2SPU kullanıcılara düşük giriş gecikmesi, 1 ms MPRT ve 4 ms GtG ve 165 Hz´lik bir tazeleme hızı sunuyor. Üstelik panelin değişken tazeleme hızı desteği de var. Bu sayede Display Port girişi üzerinden bağladığınız bilgisayarlarınızdaki kare hızı ile monitörün tazeleme hızı birbirini paralel takip ediyor ve oyun keyfiniz ekrandaki yırtılmalar yüzünden bozulmuyor.

Bağlantı Yuvaları

165hz tazeleme hızını almak için DisplayPort bağlantısı kullanmak şart olsa da monitörün 2 adet HDMI 1.4 girişi de mevcut. Bu girişler üzerinden de 144Hz tazeleme hızı elde etmek mümkün. Oyuncular hatta standart kullanıcılar bile günümüzde pek kullanmasa da bu girişlere ek olarak bir VGA girişi de monitörün arkasında yer alıyor.

Monitörün gövdesinde görüntü aktarım arabirimlerine ek olarak ses girişi ve çıkışı mevcut. Böylece cihazlarınızdan gelen sesi monitörün 2’şer Watt gücündeki 2 hoparlörüne aktarabilir ya da kasanızdaki kablolarla uğraşmadan monitörünüze kulaklık takabilirsiniz. Ayrıca monitörün gövdesinde USB girişleri de konumlandırılmış. Buradaki USB çıkış yuvasını bilgisayar kasanıza bağlayarak, kablosuz klavye/fare alıcılarını ya da takıp çıkartacağınız USB flash belleklerini hızlı şekilde kullanabilirsiniz. Bu USB yuvaları USB 3.2 standardını ve hızlı şarjı destekliyor. Ayrıca sarı renkli olan yuva üzerinden, bilgisayarınız kapalı olsa dahi güç çıkışı elde edebiliyorsunuz.

Oyuncular İçin Ek Özellikler

Tabi burada sadece monitörün donanımsal özellikler açısından değil, yazılımıyla da oyuncu özellikleri odaklı olduğunu belirtmekte fayda var. Zira AOC monitörün arayüzüne oyuncu dostu çok güzel özellikler yerleştirmiş. Bunlardan ilki arayüzden açılabilen kare hızı sayacı. Bu sayaç ile ek bir yazılıma ihtiyaç duymadan kare hızını görüntüleyebilmek mümkün.

Ayrıca rekabetçi oyunlarda gölgelerde kalan rakiplerinizi rahatça görebilmeniz için gölge kontrol ayarı ve aksiyon sahnelerinde görüntünün daha net kalmasını sağlayan hareket bulanıklık azaltması mevcut. Oynadığınız oyunun türüne göre ön tanımlı renk ayarları ile gelen monitörde isterseniz kendi göz zevkinize göre renk ayarı yapmak da mümkün.

Göz Sağlığı ve Güç Tüketimi

Tüm bu özelliklerinin yanı sıra monitörün kullanıcıların ve dünyamızın sağlığını düşündüğünü de belirtmek lazım. Panel göz sağlığı için önemli olan titreşimsiz bir arkadan aydınlatma yapısına sahip. Bu sayede gözlerimiz algılayamadığımız ışık açılıp kapanmaları nedeniyle yorulmuyor. Ayrıca düşük mavi ışık modu da kullanıma sunulmuş. Bu mod ile özellikle çok ekran ya da geç saatlerdeki bilgisayar kullanımlarınızın göz ve uyku sağlığınıza olan zararını önemli ölçüde azaltabilirsiniz. AOC, kutunun kendisini ve kutu içeriğinde kullanılan ambalaj malzemelerini %100 geri dönüştürülebilir yapıda tercih ederek gezegenimizin sağlığına zarar vermeyen bir kutulama yöntemi tercih etmiş.

İnceleme yazısının sonunda bazı kullanıcılar için önemli olabilecek güç tüketiminden de bahsedelim. AOC 24G2SPU 25W’lık güç tüketim değerine sahip. Kapalı veya bekleme konumunda ise bu değer 0.3W’a kadar düşüyor. Ayrıca monitörün güç bileşenleri gövdesinin içerisinde yani harici bir adaptörü yok. Böylece masa kurulumunuzda monitörün adaptörüne yer aramakla uğraşmıyorsunuz.

Son Karar

AOC 24G2SPU oyuncular için bütün bir paket sunuyor. Başarılı görüntü kalitesi, yüksek tazeleme hızı, masabaşı kullanım için ideal boyutu, ergonomik ayağı ve yazılımında oyuncular için sunduğu ek özellikleriyle oyun oynamak için bir monitör almayı düşünen kullanıcılar için oldukça tercih edilesi bir model. Bu linkten monitörün fiyatına bakabilir ya da ürünü güvenle satın alabilirsiniz.

Kaynak: Shiftdelete

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
kamera sistemleri güvenlik kamerası