SonTakip

Zynga, bir Türk oyun firmasını daha satın aldı

Bir süre önce Türk oyun firması Peak’ı 1,8 milyar dolar gibi rekor bir bedel karşılığında satın alarak genişleme çalışmalarına hız veren Zynga …

  Zynga, bir Türk oyun firmasını daha satın aldı

  Bir süre önce Türk oyun firması Peak’ı 1,8 milyar dolar gibi rekor bir bedel karşılığında satın alarak genişleme çalışmalarına hız veren Zynga, bir başka Türk firması olan ve mobil oyunlarıyla tanınan Rollic Games ile 168 milyon dolar karşılığında anlaşıldığını ve şirket bünyesine kattığını duyurdu.

  Zynga Türk oyun firması Rollic’i bünyesine kattı

  San Francisco merkezi oyun şirketi Zynga, Haziran ayında Peak’ı satın aldıktan sonra yatırımlarını sürdüreceğinin sinyallerini vermişti. Şirket yaptığı açıklamayla bir başka Türk oyun firması olan Rollic Games’in yüzde 80 hissesini 168 milyon dolar gibi bir bedelle satın aldığını, kalan yüzde 20’lik hissenin de sonradan değerlendirilmek üzere kendi bünyelerinde kalacağını duyurdu.

  Firma internet sitesinden yaptığı duyuruda 250 milyondan fazla indirmeye sahip oyunlarıyla heyecan verici bir oyun portföyü olan mobil oyun geliştiricisi Rollic’i satın almak üzere bir anlaşma imzalandığını belirtti. Konuyla ilgili Zynga’nın icra kurulu başkanı Frank Gibeau “2020 yılında dünya çapında en hızlı büyüyen oyun geliştiricilerinden olan ve inanılmaz yaratıcı bir ekibe sahip olan Rollic’i satın alarak hyper-casual kategorimizi genişletmekten heyecan duyuyoruz. Rollic ile hedef kitlemizi anlamlı bir şekilde büyütüyor, küresel reklamcılık işlerimizi genişletiyor ve çeşitlendiriyoruz. Zynga Rollic’in desteğiyle daha hızlı büyüyecek” dedi.

  Rollic’in kurucusu ve CEO’su Burak Vardal’da anlaşmayla ilgili “Rollic ekibi Zynga’ya katılmaktan gurur duyuyor. Hyper-casual oyun alanındaki uzmanlığımız Zynga’nın ürün yönetimi, veri bilimi, reklamlardan gelir elde etme yayıncılık değerleriyle kusursuz şekilde uyuşuyor” ifadelerini kullandı.

  2018 yılında kurulan İstanbul merkezli Rollic’in Go Knots 3D, Tangle Master 3D, Gun Gang, Fast Driver gibi oyunları bulunuyor. Bu oyunlar ABD App Store’da en çok indirilenler listesinin zirvesinde uzun süre kendine yer buldu. Şu anda 5 milyondan fazla aktif kullanıcıya sahip olan Rollic oyunları, toplamda da 65 milyon aylık kullanıcıya sahip.

  Kaynak: Shiftdelete

  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ

  This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  %d blogcu bunu beğendi:
  kamera sistemleri güvenlik kamerası