SonTakip

Yüz ifadelerini takip edebilen kulaklık geliştiriliyor!

Pek çok kulaklık üzerinde çalışmalar yapılıyor. Bazıları tasarımlarıyla dikkat çekerken bazıları da sunduğu özellikler ile dikkat çekmeyi …

Yüz ifadelerini takip edebilen kulaklık geliştiriliyor!

Pek çok kulaklık üzerinde çalışmalar yapılıyor. Bazıları tasarımlarıyla dikkat çekerken bazıları da sunduğu özellikler ile dikkat çekmeyi başarıyor. Şimdi ise makine öğrenmesine dayanan bir kulaklık geliştirildi bu kulaklık, yüz ifadelerini takip edebiliyor olmasıyla dikkat çekiyor. Yüz ifadelerini takip edebilen kulaklık ilerleyen süreçte daha da geliştirilecek olmasıyla büyük potansiyel taşıyor.

Yüz ifadelerini takip edebilen kulaklık dikkat çekiyor

Cornell Üniversitesi’nde yer alan araştırmacılar geliştirdikleri RGB kamera sayesinde hem kulak içi kulaklıklarda hem de kulak üstü kulaklıklarda bu kamera sistemini kullanıyor. Bu sayede yüz ifadelerini takip edebilen bu cihaz kullanıcı maske takarken bile takip edebilmeyi sağlıyor.

C-Face, yanak hareketlerini ve kullanıcının hareketlerini izleyerek, emojiye dönüştürebiliyor. Bu sistem günümüzde oldukça popüler hale gelen görüntülü grup konuşmalarında kişilerin duygularını daha iyi ifade etmesini sağlayacak deniyor. Kullanıcının kas hareketlerine dayanan bu sistem, yanaktaki hareketleri de algılayabiliyor.

Kullanıcının kas hareketlerini izleyebilen bu kulaklık, toplamda 8 yüz ifadesini emojiye dönüştürebiliyor. Aynı şekilde müzik uygulamalarında oynatma seçeneklerini kontrol etmek için de bu yüz ifadelerini kullanabiliyor. C-Face adı verilen bu cihaz, şu an için dokuz katılımcı ile test edilmiş olsa da yüzde 85 oranında başarı sağlamasıyla dikkat çekiyor.

Cihaz için yayımlanan video:

Kaynak: Shiftdelete

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi:
kamera sistemleri güvenlik kamerası