SonTakip

YouTuber’ların işine yarayacak önemli bir yenilik geldi

YouTube, YouTuber’ların izlenme analizlerine yardımcı olacak ‘eski ve yeni izleyenler‘ özelliğini getiriyor. Analytics üzerinde kanal ve video …

YouTuber’ların işine yarayacak önemli bir yenilik geldi

YouTube, YouTuber’ların izlenme analizlerine yardımcı olacak ‘eski ve yeni izleyenler‘ özelliğini getiriyor. Analytics üzerinde kanal ve video istatistiklerini analizini yapan kanal sahipleri, yükledikleri videoların kimler tarafından izlendiği bilgisine daha fazla hakim olacak.

YouTube Studio’da yer alan Analytics aracı, “zaman içinde kitlenizdeki farklı eğilimleri daha iyi anlama” başlığıyla YouTuber’ların kullanımına açıldı. Bu metrik sayesinde kanal sahipleri videolarına dair istatistikleri daha kaliteli yapabilme imkanına sahip oldu. YouTuber’lar videolarının yeni izlenme oranlarına göre, gelecekteki videolarına dair strateji uygulayabilecek.

YouTube, eski ve yeni izleyenler istatistiğini sunacak

Halihazırda YouTube Studio üzerinde bütün videoların aboneler tarafından izlenip izlenmediği kontrol edilebiliyor. Ancak yeni gelen özellikte, her videonun izleyici kitlesine göre analiz yapılabilecek. YouTube’ın web sürümü üzerinde erişilebilir olan özellik, ‘Geri gelen izleyici’ ve ‘Benzersiz izleyici’ isimlerini kullanıyor. Ayrıca burada abone bilgisi de bulunuyor. Bu bilgilere Analytics > Kitle sekmesinden erişiliyor. Her video için özel analiz yapmak içinse videonun analiz sayfasına gitmek gerekiyor.

YouTube Analytics üzerinde eski ve yeni izleyenler olarak değerlendirme imkanı sunan veriler için tanıtım yapıldı. ‘Benzersiz izleyici’, kanalı ilk kez izleyen kullanıcıları tarif ediyor. Ancak bu kullanıcılar arasında gizle sekmeden izleyen, izleme geçmişini silen ve kanalı 1 yıldır izlemeyen kullanıcılar da yer alıyor. ‘Geri gelen izleyici’ içinse seçilen tarih aralığında kanaldan en az 1 video izleyen kullanıcıların oranı ortaya çıkıyor.

Yeni özellik için YouTube aşağıdaki açıklamayı yaptı:

“Kitlenizi daha iyi anlama: Kanalınıza ne kadar yeni izleyici geldiğini görün. İçerik stratejinizi belirleyin: Yeni içerikleri ve biçimleri deneyerek yeni izleyicileri çekip çekemeyeceğinize karar verin. Kitle bağlığı oluşturmak için daha tutarlı içerik oluşturup oluşturamayacağınızı kontrol edin. Gelecekteki videolarınıza karar verin: Örneğin belirli bir videodan artış olursa, bu videoya benzer bir videoyla kitleyi geri gelmeye ikna edebilirsiniz.”

Kaynak: Shiftdelete

Yazıyı Değerlendir
[Toplam 1 Ortalama: 5]
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi:
kamera sistemleri güvenlik kamerası