SonTakip

Yeni uzay istasyonu Hilton’un imzası taşıyacak

Uluslararası Uzay İstasyonu (ISS) 2031’de hizmet dışı kalacak. Ancak astronotlar kurulacak yeni uzay istasyonu ile alçak Dünya yörüngesinde …

Yeni uzay istasyonu Hilton’un imzası taşıyacak

Uluslararası Uzay İstasyonu (ISS) 2031’de hizmet dışı kalacak. Ancak astronotlar kurulacak yeni uzay istasyonu ile alçak Dünya yörüngesinde yaşamaya ve çalışmaya devam edecek. NASA şimdiden birçok şirket ile yeni uzay istasyonu için görüşmeye başladı. Bu şirketlerden bir tanesi ise ünlü otel zinciri Hilton oldu.

Hilton uzay istasyonunun odalarını tasarlayacak

NASA, Starlab ismi verilmesi planlanan yeni uzay istasyonunda kalan mürettebat için odalar tasarlanması ve geliştirilmesi için Hilton ile ortak çalışmaya başlamış durumda. Böylelikle yeni uzay istasyonunda 5 yıldızlı konfor sunulması planlanıyor. Ünlü otel zincirinin tasarlayacağı odalar merakla bekleniyor.

NASA geçen yıl Voyager Space ve ortaklarına Starlab’ın çeşitli bölümlerinin inşası için 160 milyon dolar karşılığında anlaşmıştı. Tesis, aynı anda dört astronota kadar ev sahipliği yapabilecek ve ISS’nin çalışmalarını sürdürecek uzay tabanlı bilim deneyleri için son teknoloji bir laboratuvar sistemi içerecek. Ve bu yeni anlaşmayla, uyku odaları da oldukça rahat olması gerektiği ifade ediliyor.

NASA, ISS’nin bundan dokuz yıl sonra hizmet dışı bırakılmasından önce yeni uzay istasyonunu aktif hâle getirmeyi planlıyor. Diğer özel şirketlerin de NASA’nın yolundan gitmesi bekleniyor. Jeff Bezos‘un Blue Origin ve Virginia merkezli Northrop Grumman da turizm amaçlı uzay istasyonları kurmayı planlıyor.,

Uzay ajansının gelecekteki uzay istasyonları konusunda özel şirketler ile birlikte çalışması bekleniyor. NASA’nın böylelikle yıllık 1 milyar dolardan fazla tasarruf sağlayacağı öngörülüyor. İlerleyen dönemde daha fazla uzay istasyonu gökyüzündeki yerini alabilir.

Bakalım yeni uzay istasyonu astronotlar için ne kadar konforlu olacak, hep beraber bekleyip göreceğiz. 

Kaynak: Shiftdelete

Yazıyı Değerlendir
[Toplam 1 Ortalama: 5]
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

kamera sistemleri güvenlik kamerası