SonTakip

Windows 10’da bilgisayarı tık yapmadan bozan hata

Microsoft, Windows 10’da dosyaya tıklamaya bile gerek kalmadan sabit sürücüleri bozan garip bir hatayı düzeltmek için çalışıyor. Microsoft …

Windows 10’da bilgisayarı tık yapmadan bozan hata

Microsoft, Windows 10’da dosyaya tıklamaya bile gerek kalmadan sabit sürücüleri bozan garip bir hatayı düzeltmek için çalışıyor. Microsoft, ortaya çıkan hatayı kabul ederken, ilginç hata hakkında açıklamalarda bulundu.

Windows 10 kendi kendine bozuluyor

Microsoft, bir sabit sürücüyü yalnızca bir simgeye bakarak bozabilecek tuhaf bir Windows 10 hatasını düzeltmeyi planladığını açıkladı. Güvenlik araştırmacısı Jonas L , hata hakkında ilk kez uyardı ve bunu “kötü bir güvenlik açığı” olarak nitelendirdi.

Saldırganlar, bir ZIP dosyası, klasör ve hatta basit bir Windows kısayolu içinde özel hazırlanmış bu satırı gizleyebiliyor. Bir Windows 10 kullanıcısının tek yapması gereken, ZIP dosyasını çıkarmak veya kötü amaçlı bir kısayol içeren klasörü “tıklamadan görüntülemesi”, otomatik olarak sabit sürücünün bozulmasını tetikleyecektir.

CERT Koordinasyon Merkezi’nde (CERT / CC) bir güvenlik açığı analisti olan Will Dormann, bulguları doğruladı ve NTFS bozulmasını tetiklemenin daha fazla yolu olabileceğini belirtti. Dormann ayrıca, güvenlik açığının Windows 10’da yaklaşık üç yıldır var olduğunu söyledi.

Başka bir kullanıcı ise “C:/:$i30:$bitmap” kodunun internet tarayıcının adres çubuğuna yapıştırıldığında da aynı hataya yol açtığını açıkladı. Sorunun geneli Microsoft Forum’da açılan başlıkta da ele alındı.

Not: Yukarıdaki kod bilgi amaçlı yazılmıştır, denenmesi uygun değildir. Veri kayıpları veya herhangi bir sorundan ShiftDelete sorumlu değildir.

Kaynak: Shiftdelete

Yazıyı Değerlendir
[Toplam 0 Ortalama: 0]
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi:
kamera sistemleri güvenlik kamerası