SonTakip

WhatsApp’tan inanılmaz hata! Özel sohbetler Google’da

WhatsApp bir süredir yeni veri politikası sebebiyle eleştiri yağmuruna tutuluyor. Kullanıcılar WhatsApp verilerini Facebook ile paylaşmayı 8 …

WhatsApp’tan inanılmaz hata! Özel sohbetler Google’da

WhatsApp bir süredir yeni veri politikası sebebiyle eleştiri yağmuruna tutuluyor. Kullanıcılar WhatsApp verilerini Facebook ile paylaşmayı 8 Şubat 2021 tarihine kadar onaylamazsa uygulamayı kullanamayacak. Bu sebeple milyonlarca kişi alternatif uygulamalara kaymaya başladı. Olaylar daha çok tazeyken, şimdi de WhatsApp’ın kullanıcılarının özel mesajlarını Google ile paylaştığı ortaya çıktı. WhatsApp veri ihlali etki alanını genişletiyor.

WhatsApp veri ihlali ile tekrar gündeme geldi

WhatsApp’ın özel gruplarına Google’da arama yapan kişiler erişebiliyor. Gadgets 360 tarafından keşfedilen veri açığı, WhatsApp, grup sohbeti davetlerinin endekslenmesine izin verdiği için Web’de özel grupların mesajlarına ulaşmayı sağlıyor. Bu veri açığı ilk olarak 2019 yılında keşfedildi ve tepkilerle karşılaşan WhatsApp sorunu hızlı bir şekilde çözdü ve arama motoru uyumluluğunu sınırladı.

Olay kısaca, Google’ın WhatsApp bilgilerini indekslemesine izin vermesi. (indeksleme, arama motorlarının sonuçlarına yeni URL’ler eklediği süreçtir). Bu sebeple pek çok kişinin kişisel bilgileri, telefon numaraları ve girdikleri gruplar ortaya çıktı. WhatsApp sınırlandırmış olsa da yine arama sonuçlarında kişisel bilgiler görülüyor ki bir açık söz konusu. Google’da arama yapıldığında gruplar ve davet bağlantıları tekrar görünüyor.

Yalnızca gruplar değil aynı zamanda düzeltilmiş gibi görünse de öyledi değil. İnsanların telefon numaraları ve profil fotoğrafları, sorun nedeniyle basit bir Google aramasıyla ortaya çıkartılabiliyor.

WhatsApp sorunu çözmek adına geçen yılın mart ayından beri Google’a dizin ekleme dışında ‘noindex’ etiketlerine eklemeye başladı. İlerleyen süreçte arama sonuçlarının artık Google’da görünmediği ortaya çıktı ancak kısa süre içinde bağlantılar arama sonuçlarında tekrar görünmeye başladı. Yani WhatsApp’ın bulmuş olduğu ‘noindex’ etiketi çözümü başarısız oldu ve daha yapıcı bir çözüm bulmazsa kullanıcı gizliliğine vurgu yapan WhatsApp daha çok kullanıcı kaybedecek gibi görünüyor.

Kaynak: Shiftdelete

Yazıyı Değerlendir
[Toplam 1 Ortalama: 5]
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi:
kamera sistemleri güvenlik kamerası