SonTakip

VW Arteon sürücüyü sürekli kontrol edecek!

Alman otomotiv devi Volkswagen, yeni aracı Arteon’da geliştirdiği yazılım ve sensörler ile sürücünün durumunu sürekli kontrol edecek. Peki, VW Arteon sürücü uyuyorsa ne yapacak?

VW Arteon sürücüyü sürekli kontrol edecek!

Volkswagen‘in, Passat CC’nin yerini alacak olan yeni otomobili Arteon, geçtiğimiz Mart ayında düzenlenen Cenevre Otomobil Fuarı‘nda kullanıcıların karşısına çıkarak, tasarımı ile büyük beğeni topladı.

Arteon’da sürüş güvenliğini en üst düzeyde tutmak isteyen Volkswagen, geliştirdiği Acil Durum Asistanı 2.0 ile otomobilin sürücüyü sürekli kontrol etmesini ve eğer sürücü uyuyorsa gerekli önlemlerin alınmasını sağlayacak.

Peki, otonom araç yeteneklerine sahip olmayan Volkswagen Arteon, yolculuk sırasında sürücü uyuyorsa ne gibi önlemler alacak?

VW Arteon, Acil Durum Asistanı 2.0 ile birlikte geliyor!

Yolculuk sırasında sürücüyü sürekli kontrol eden Arteon, sürücünün gaz, fren veya direksiyona belli bir süre dokunmadığını fark etmesi halinde sesli ikaz, görsel uyarılar ve küçük frenler ile sürücüyü uyandırmaya çalışacak.

Tüm bu uyarılar sonrasında sürücü kontrolü devralmaz ise otomatik olarak devreye girecek olan yeni Acil Durum Asistanı, hız sabitleyici, şerit takip sistemi ve park sensörleri gibi çözümlerden yararlanarak aracı yavaşlatarak yol kenarına çekecek.

Lane Assist olarak bilinen şerit takip sistemini ve arabayı yol kenarına çekmek için park asistanını kullanan VW Arteon, önde yer alan araçlara çarpmamak için adaptive cruise control sisteminden faydalanıyor.

BMW gibi otomobil üreticilerinin benzer çözümleri 2009 yılından bu yana kullandığını göz önünde bulundurduğumuzda, Volkswagen bu konuda oldukça geç kalmış durumda. 

 

Kaynak adres : http://www.shiftdelete.net/volkswagen-arteon-surucuyu-surekli-kontrol-edecek-81806

Yazıyı Değerlendir
[Toplam 0 Ortalama: 0]
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

kamera sistemleri güvenlik kamerası