SonTakip

Üstün zekalı çocuklar için laboratuvar açıldı!

TÜZDER tarafından yapılan açıklamaya göre, İstanbul’da bulunan üstün zekalı çocukların eğitim alabilmesi için 10 okulda STEM laboratuvar kuruldu.

Üstün zekalı çocuklar için laboratuvar açıldı!

Üstün zekalı çocukların, yaşıtları ile aynı okullara gitmeleri halinde, normal hayata uyum sağlamakta oldukça zorlandıkları yıllardır bilinen bir gerçek.

Zira, üstün zekalı çocuklara sahip olan ailelelerin eğitimin yanı sıra sosyal hayata uyum gibi konularda yaşadığı sorunlara belirli dönemlerde ortaya çıkan haberler aracılığıyla defalarca kez şahit olduk.

Tüm Üstün Zekalılar Derneği ( TÜZDER ) yaptığı açıklama ile ülkemizde bu konuda oldukça sevindirici bir çalışmaya imza atıldığının müjdesini verdi.

İstanbul’da üstün zekalı çocuklara özel 10 laboratuvar!

Bu çocukların uygun ortamlarda eğitim almasını sağlamak amacıyla İstanbul’da bulunan 10 okulda STEM laboratuvarları kuruldu.

İTÜ, Yıldız Teknik Üniversitesi ve Sarıyer Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından yürütülen İSTKA projesi kapsamında kurulan STEM laboratuvarları Sarıyer, Kağıthane, Sultangazi, Esenler ve Bahçelievler‘de yer alıyor.

Eğitim öncesinde Avrupa’da oldukça popüler hale gelen EPOC sistemi ile çocukların düşünme ve girişimcilik becerileri ölçülüyor. Üç yıl süreyle TÜZDER tarafından koordine edilecek proje kapsamında fen, teknoloji, mühendislik, matematik olmak üzere toplam dört alana odaklanılıyor.

3D yazıcılar ile robot, matematik (algoritma), fen ve mühendislik setleriyle donatılan sınıflarda bilgisayar ve benzer malzemelerin yer aldığı ifade ediliyor. Bunun yanı sıra ilerleyen zamanda uygulanacak testler ile kurulan sınıfların, çocukların becerilerine ne kadar katkı sağladığı ölçülecek.

 

Kaynak adres : https://shiftdelete.net/ustun-zekali-cocuklara-laboratuvar-acildi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
kamera sistemleri güvenlik kamerası