SonTakip

Twitter’ı altüst eden suçlu bulundu: 17 yaşında!

“Graham Ivan Clark kimdir?” sorusu gündeme damgasını vurdu. 15 Temmuz 2020 tarihinde Bitcoin saldırısına uğrayan Twitter, Graham Ivan Clark …

  Twitter’ı altüst eden suçlu bulundu: 17 yaşında!

  “Graham Ivan Clark kimdir?” sorusu gündeme damgasını vurdu. 15 Temmuz 2020 tarihinde Bitcoin saldırısına uğrayan Twitter, Graham Ivan Clark yüzünden zor anlar yaşadı. 17 yaşındaki siber saldırgan, birçok ünlünün hesabını ele geçirmişti.

  Graham Ivan Clark kimdir?

  ABD’nin Florida eyaletinde yaşayan bu kişi, 30 farklı suçtan yargılanyor. Savcı, Clark’ı 15 Temmuz’da gerçekleştirilen saldırının “üst aklı” olarak tanımlıyor. Peki kimler mağdur olmuştu?

  Elon Musk, Bill Gates, Jeff Bezos, Kanye West gibi birçok ünlü ismin Twitter profilinden Bitcoin hakkında paylaşımlar yapan Grahan Ivan Clark, Apple’ı da mağdur etmişti. Clark, Bitcoin talep etmişti.

  Yetkililer, saldırıyı gerçekleştiren bu kişinin yasa dışı yollar aracılığıyla 100.000 dolardan fazla Bitcoin kazandığını söyledi. Clark’ın bugün ABD saati ile sabah saat altı buçukta hapse girdiği ortaya çıktı.

  130 adet Twitter hesabının hedef alındığı bu saldırının bir kimlik avı yöntemi ile gerçekleştirildiği açıklanmıştı. Popüler sosyal medya platformunun yürüttüğü soruşturmada bazı Twitter çalışanlarının telefonla kandırıldığı ifade edilmişti.

  Dolandırıcılık ile itham edilen Clark, organize suçlardan dolayı da hüküm giyecek. 17 kişinin kişisel bilgilerini çalan, 10 kişinin kişisel bilgilerini kullanan, bir bilgisayara herhangi bir izne sahip olmadan erişen ve en az 30 kişiyi dolandıran Clark bu işte yalnız değil.

  İngiltere’de yaşayan ve 19 yaşında olan Mason ‘Chaewon’ Sheppard ile 22 yaşında olan ve Florida’da yaşayan Nima ‘Rolex’ Fazeli de tutuklandı. Twitter, araştırmalara devam edeceğini belirtti.

  Sheppard, 45 yıla kadar hapis cezası alabilir. Fazeli’nin ise 5 yıla kadar hapis cezası alacağı öngörülüyor. Clark’ın ne kadar ceza alacağı henüz belli değil. 

  Kaynak: Shiftdelete

  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ

  This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  %d blogcu bunu beğendi:
  kamera sistemleri güvenlik kamerası