SonTakip

Twitter’a açık kaynaklı rakip!

Mastodon, Twitter’ın hatalarından ders alarak geliştirilmiş ücretsiz ve açık kaynaklı bir sosyal ağ platformu olarak dikkat çekmeyi başarıyor. İşte, Mastodon’u farklı kılanlar.

Twitter’a açık kaynaklı rakip!

Ücretsiz ve açık kaynaklı olarak geliştirilen Mastodon adlı sosyal ağ, Twitter temelinde ortaya çıkmış olsa da ciddi farklarla dikkat çekmeyi başarıyor. Twitter’dan sıkılan ve şirketin gerçekleştirdiği değişikliklerin servisin kalitesini düşürdüğünü düşünen Eugen Rockho tarafından geliştirilen Mastodon gelecek vadediyor.

Mastodon, Twitter’ın yerine geçebilecek mi?

Mastodon, ticari platformlara alternatif olarak merkezileşmemiş ve tek bir şirketin tüm iletişimlerinizi tekelde bırakma riskini ortadan kaldırma iddiasında. Ayrıca, bu alternatif sosyal ağda güvendiğiniz bir sunucu seçebiliyor ve hangi sunucuyu seçerseniz seçin herkesle iletişim kurabiliyorsunuz. Herkesin kendi Mastodon örneği çalıştırabilmesi ve sosyal ağa sorunsuz bir şekilde katılım gösterilmesi de cabası.

Peki, Mastodon’u Twitter’dan farklı kılan özellikleri neler? Öncelikle platformda zaman akışının kronolojik ve herkese açık olduğu belirtiliyor. Twitter’ın 140 karakterle kısıtlı olmasının aksine Mostodan gönderi başına 500 karakter sunmasıyla da gönülleri kazanıyor.

GIF video setleri ve kısa videolar, her bir gönderi başına gizlilik ayarı yapılabilmesi, zengin engelleme ve sessize alma araçları, reklamsız ve takipsiz etik tasarım ile uygulamalar ve servisler için açık API Mostodon’un diğer öne çıkan özellikleri arasında.

Aslında 6 ay önce kısıtlı sayıda kullanıcıyla hayata geçen ve 24 bin civarında kullanıcısı bulunan Mostodon, Twitter’ın yanıtları gösterme biçimiyle ilgili bir güncelleme sunmasından sonra, bu yeni tasarımı beğenmeyen binlerce kullanıcıyı kazanmayı başarmış. Platformun bu güncelleme sonrasında sadece 48 saatte yüzde 73 büyüdüğü ve 41 bin 703 kullanıcıya ulaştığını belirtilmekte. Hatta bu kullanıcı akını ile artan trafiğe dayanamayan sunucular ve varolan kullanıcılarının servis kalitesini korumak için Mostodon, şu an için yeni kullanıcı kaydı almıyor.

Mostodon yeniden kullanıcı kaydı aldığında mutlaka denenmesi gereken bir alternatif sosyal ağ.

Kaynak adres : http://www.shiftdelete.net/acik-kaynakli-sosyal-ag-mastodon-80785

Yazıyı Değerlendir
[Toplam 0 Ortalama: 0]
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

kamera sistemleri güvenlik kamerası