Twitter saldırgan mesajlar için filtreleme sistemi hazırlıyor

  • 20 Ağustos 2019
  • 112 kez görüntülendi.
Twitter saldırgan mesajlar için filtreleme sistemi hazırlıyor

Kullanıcıların deneyim kalitesine iyice odaklanan Twitter, bir koruma kararı daha aldı. Bundan bir hafta önce kullanıcılara bildirimleri susturma yetkisi veren sosyal medya sitesi, şimdi de hesap sahiplerini rahatsız edebilecek olan mesajları hedef aldı.

Twitter bildirimleri artık rahatsız etmeyecek

Twitter bildirimleri belirli bir süre boyunca susturacak yeni bir özelliği test ediyor. Bir kullanıcı bildirimler sekmesinin sağ üst köşesine yerleştirilmiş zil şeklinde bir buton buldu.

Twitter saldırgan mesajlar için farklı bir filtre sistemi kullanacak

Twitter, bilinmeyen fakat direkt olarak gelen mesajların taranması işlemini bir adım daha öteye taşıyor. Rahatsız edici içeriklerin yaşattığı huzursuzluğu en düşük seviyeye çekmek isteyen sosyal medya devi, filtre sisteminin detaylarını açıkladı.

Rencide edici kelimeler listesinde yer alan herhangi bir kelimeyi veya kelimeleri içeren mesajlar, “ek mesajlar” bölümünde yer alacak. Kullanıcılara çok da yabancı olmayan bu filtreleme sisteminin bir benzerini Facebook da kullanıyor.

Bu bağlamda hesap sahipleri Twitter’ın filtrelemiş olduğu mesajları, eğer isterlerse, görebilecek. Popüler mecra, insan müdahalesine gerek kalmadan ilgili problemi ortadan kaldırmak istiyor ve bunun için çok çaba sarf ediyor.

Unwanted messages aren’t fun. So we’re testing a filter in your DM requests to keep those out of sight, out of mind. pic.twitter.com/Sg5idjdeVv

— Twitter Support (@TwitterSupport) August 15, 2019

Twitter’ın destek hesabı, istenmeyen mesajların eğlenceli olmadığını ve direkt mesajlar kutusu içerisinde bulunan ancak göz önünde bulunulması arzulanmayan mesajları hem göz önünden çekmek adına hem de zihinden silmek adına bir filtre sistemini denediğini belirtti.

Sözlü tacizlere ve siber zorbalıklara maruz kalanlar, böylesine bir uygulamanın var olmasını en çok isteyenler arasında yer alıyor. Adı henüz konmamış filtrenin özellikleri neler?

Herkesten direkt mesaj alma özelliğini açmış olan hesaplara “mesaj istekleri” isimli bir klasör açılacak. Bütün kullanıcılardan mesaj alabilen kişiler, bu klasör aracılığı ile takip etmedikleri bir hesaptan mesaj aldıklarında o mesajı burada görecekler.

— Bir “kalite filtresi” sistemi devrede olacak. Kalite filtresi sayesinde mesaj istekleri klasöründe “düşük kaliteli” olarak tanımlanan mesajlar tamamen ortadan kaldırılacak.

— Kalite filtresini kullanmayan bireyler, şüpheli mesajları göremeyecekler.

— Şüpheli mesajların ilk birkaç satırı gizlenecek ve geriye kalan satırlarda şu yazacak: “Bu mesaj gizli çünkü rahatsız edici bir içerik içeriyor olabilir.

Son olarak Twitter, “yanıtları gizle” isimli bir özelliği daha test ediyor. Bu özelliğin amacı, kötü niyetli mesajların şikayet edilmesini kolaylaştırmak. Sizce Twitter’ın aldığı önlemler ne kadar yararlı?

https://shiftdelete.net/twitter-saldirgan-mesajlar-icin-filtreleme-sistemi-hazirliyor

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi:
kamera sistemleri