SonTakip

Twitch yine hack saldırısına uğradı, Jeff Bezos rezil oldu

Amazon çatısı altındaki popüler yayın platformu Twitch, geçtiğimiz günlerde yapılan hack saldırıları ve sızdırılan bilgilerle gündem oldu …

Twitch yine hack saldırısına uğradı, Jeff Bezos rezil oldu

Amazon çatısı altındaki popüler yayın platformu Twitch, geçtiğimiz günlerde yapılan hack saldırıları ve sızdırılan bilgilerle gündem oldu. Aylık 140 milyona yakın aktif kullanıcısı ve 9 milyonu aşan içerik üreticisiyle birlikte 7/24 canlı yayın yapan şirket, güvenlik açıkları sebebiyle hackerların uğrak yeri haline geldi.

Twitch’e bu sabah itibariyle bir saldırı daha yapıldığı düşünülüyor. Önceki saldırı ile bir bağlantısı olup olmadığı henüz bilinmese de, hackerlar birkaç saatliğine platform üzerinde değişiklikler yapmayı başardı. Yapılan bu saldırının ardından henüz bir veri sızıntısı olup olmadığına dair bir bilgi yok. Ancak zaten bir önceki saldırıda şirketin yayın hizmetinin kaynak kodu ve yayıncılara yapılan ödemeler gibi bazı hassas bilgiler ele geçirilmişti.

Twitch yapılan saldırıları durdurabilir miydi?

Şirketin eski çalışanları, platformun güvenlik açıkları sebebiyle, daha önce de benzer sıkıntılar yaşadığını ancak Twitch’in bunları açıklamamayı tercih ettiğini dile getirdi. The Verge’e yaptıkları açıklamada, geçmişte şirketin üst düzey yetkililerini var olan sistem açıkları ve hataları sebebiyle uyarmalarına rağmen yönetimin durumu pek önemsemediğini söyledi.

Bugün sabah saatlerinde yapılan saldırıysa daha sessiz gerçekleşti. Reddit kullanıcıları tarafından fark edilen saldırı, sosyal medyada gündem oldu. Hackerlar tarafından GTA V, Dota 2, Smite, Minecraft, Apex Legends ve daha pek çok oyun sayfasının arka plan resimleri, Amazon’un kurucusu ve geçtiğimiz Temmuz ayına kadar CEO’su olan Jeff Bezos‘un fotoğrafı ile değiştirildi.

Twitch, kullanıcılardan gelen geri bildirimleri dikkate aldığını söylemişti!

Geçtiğimiz haftalarda, Twitter üzerinde DoBetterTwitch isimli bir protesto başladı. Canlı yayın platformu üzerinde aldığı hizmeti beğenmeyen kullanıcılar, seslerini bu şekilde duyurdu. Ardından Twitch yaptığı bir açıklamayla, gelen şikayetlerin dikkate alındığını ve konuyla alakalı çalışmaların sürdüğünü söyledi.

Şirketin yaptığı açıklamadan neredeyse 2 ay sonra yapılan bu saldırı sebebiyle, yayıncılar başta olmak üzere tüm kullanıcılar durumdan etkilendi. Ardından bugün, hackerların yaptığı bu sessiz sedasız saldırı sonucu, kullanıcılar sosyal medya üzerinde Twitch’e olan güvenlerinin sarsıldığı ve üyeliklerini iptal edeceklerine dair tweet’ler atmaya başladı.

Kaynak: Shiftdelete

Yazıyı Değerlendir
[Toplam 1 Ortalama: 5]
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

kamera sistemleri güvenlik kamerası