SonTakip

Türksat 6A için SpaceX ile el sıkışıldı

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı, Türksat ve SpaceX ortaklığında Falcon 9 roketiyle uzaya gönderilen Türksat 5A’nın ardından 5B’nin de yılın …

Türksat 6A için SpaceX ile el sıkışıldı

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı, Türksat ve SpaceX ortaklığında Falcon 9 roketiyle uzaya gönderilen Türksat 5A’nın ardından 5B’nin de yılın ilerleyen günlerinde fırlatılması bekleniyor. İlk milli haberleşme uydusu Türksat 6A için de çalışmalar tüm hızıyla devam ediyor.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Bakan Adil Karaismailoğlu, Türksat 6A uydusunun fırlatma hizmeti temini sözleşmesinin, Türksat ile SpaceX arasında imzalandığını açıkladı. Uydu, üretim aşamaları ve gerekli tüm altyapısal çalışmaların tamamlanmasının ardından Falcon 9 roketiyle uzaya gönderilecek.

Türksat 6A, 2023 yılında uzay yolcusu!

Bakan Adil Karaismailoğlu, konuyla ilgili yaptığı açıklamada Türksat 6A uydusunun montaj, entegrasyon ve testlerinin Uzay Sistemleri Entegrasyon ve Test (USET) Merkezi’nde gerçekleştirildiğini belirtti. “2021 yılında uydu uçuş modeli entegrasyon faaliyetlerinin tamamlanarak çevresel test aşamasına geçilmesi bekleniyor” ifadelerini kullanan Karaismailoğlu, Türksat 6A’nın üretim ve test sürecinin 2022 yılı sonunda tamamlanarak, 2023 yılı ilk çeyreği içinde fırlatılmasının planlandığını aktardı.

Adil Karaismailoğlu, Türksat 6A uydusu için fırlatma hizmeti temini konusunda çok sayıda fırlatıcı firmayla görüşüldüğünü ve firmaların çözümlerinin titizlikle incelendiğini vurguladı. Değerlendirmeler netincesinde teknik, idari ve mali açıdan en iyi çözümü ABD merkezli SpaceX firmasının sunduğunu kaydetti. Bunun sonucunda SpaceX’e ait olan Falcon-9 roketinin fırlatıcı olarak seçildiği bilgisini paylaştı. Bakan Karaismailoğlu ayrıca sözleşmenin imzalanma sürecinin tamamlandığını belirterek şunları söyledi:

“Bu kapsamda Türksat ile Space Exploration Tech. Corp. (Space X) firması arasında TÜRKSAT-6A uydusunun fırlatma hizmeti temini sözleşmesi imzalandı. Bu sözleşme aynı zamanda TÜRKSAT A.Ş. olarak fırlatma hizmeti için uydu üreticisi yerine fırlatıcı firma ile doğrudan imzalanan ilk sözleşme niteliğindedir. Söz konusu fırlatıcı hizmet alımı sözleşmesi kapsamındaki faaliyet ve işlemler TÜRKSAT A.Ş. uzman kadrosuyla yürütülecektir.”

Kaynak: Shiftdelete

Yazıyı Değerlendir
[Toplam 1 Ortalama: 5]
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

kamera sistemleri güvenlik kamerası