SonTakip

Türkiye’de elektrikli otomobilleri şarj etmenin maliyeti ne kadar?

Elektrikli otomobiller dünya genelinde her geçen gün artmaya devam ediyor. Özellikle şarj maliyetlerinin içten yanmalı motora sahip …

Türkiye’de elektrikli otomobilleri şarj etmenin maliyeti ne kadar?

Elektrikli otomobiller dünya genelinde her geçen gün artmaya devam ediyor. Özellikle şarj maliyetlerinin içten yanmalı motora sahip otomobillere kıyasla uygun olması ve çevreci olmaları elektrikli otomobilleri tüm dünyada ön plana çıkarıyor.

Ülkemizde ise bu durum biraz daha farklı işliyor. Elektrik fiyatlarının artmasıyla birlikte elektrikli otomobillerin maliyet avantajı azalıyor ve kullanıcıların benzin ve motorin için ödeyecekleri fiyatlar arasındaki fark gittikçe azalıyor.

Elektrikli otomobilleri şarj etmenin maliyeti

Ülkemizdeki elektrikli otomobil şarj maliyetleri 31 Aralık itibariyle zamlandı. Yeni yılda dolar kurundaki artışlar ve diğer sebepler nedeniyle gerçekleşen zamlar sonrasında elektrikli otomobillerin şarj maliyetleri neredeyse iki kat arttı. Bu durumla birlikte elektrikli otomobillerin içten yanmalı motora sahip otomobillere kıyasla şarj maliyet avantajı azaldı.

Geçtiğimiz yıl ve bu yıl uygulanan elektrik dolum tarifelerine aşağıdaki tablodan ulaşabilirsiniz.

AC Tip 2 Soketler

Ortalama Güç Eski Fiyat (2021) Yeni Fiyat (2022)
0 – 7.4 kW 0.25 TL/dk 0.55 TL/dk
7.4 – 11 kW 0.38 TL/dk 0.85 TL/dk
11 kW ve üzeri 0.51 TL/dk 1.15 TL/dk

DC, CCS ve CHAdeMO Soketler

Ortalama Güç Eski Fiyat (2021) Yeni Fiyat (2022)
0 – 50 kW 1.17 TL/dk 3.9 TL/dk
50 – 90 kW 2.6 TL/dk 5.9 TL/dk
90 kW ve üzeri 3.5 TL/dk 7.9 TL/dk

Tarifelere baktığımızda geçtiğimiz yıl sahip olduğunuz Tesla Model 3’ünüzü %80 şarj edebilmeniz için 72 TL ödemeniz gerekiyordu. Yeni düzenlemeyle birlikte bu fiyat 177 TL’ye yükseldi. Bir diğer örneğimiz ise Hyundai Kona. Kona, elektrikli otomobiller arasındaki en uygun modeller arasında yer alıyor ve kullanıcılarına 480 km menzil sunuyor.

Geçtiğimiz yıl Kona’yı %80 şarj edebilmek için 114 TL ödemeniz gerekiyordu. Bu rakam, zamlarla birlikte 260 TL’ye yükseldi. Hyundai Kona’nın benzinli versiyonunun deposunu %80 doldurmak için bugünün şartlarıyla yaklaşık 540 TL vermeniz gerekiyor. Aracın deposunu tamamen doldurmak içinse yaklaşık 670 TL vermeniz gerekiyor. Ancak menzil bu işi değiştiriyor.

Menzile göre hesapladığımızda elektrikli Hyundai Kona %80 şarj ile yaklaşık 400 km yol alıyor. Ancak benzinli Hyundai Kona, %80 dolu benzin deposu ile yaklaşık 800 km menzil sunuyor. Elektrikli de 800 km yol alabilmek için 520, benzinli de 540 TL vermeniz gerekiyor. Fiyatlara baktığımızda iki aracın maliyeti arasında yaklaşık 20 TL farklılık bulunuyor.

Bu fiyatlar şarj istasyonlarından yapılan dolumlar için geçerli. Elektrikli otomobilleri evinizden ya da ofisinizden de şarj etmeniz mümkün. Şehir şebekesinden gelen elektriğin fiyatı istasyonlara kıyasla daha uygun oluyor. Bu sayede evde %80 oranında daha az ödeyerek aracınızı şarj edebilirsiniz. Bu sayede elektrikli otomobillerin maliyet avantajı ortaya çıkıyor ve arada büyük farklılıklar bulunuyor.

Kaynak: Shiftdelete

Yazıyı Değerlendir
[Toplam 1 Ortalama: 5]
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

kamera sistemleri güvenlik kamerası