SonTakip

Türkiye’de de testleri devam eden aşıdan müjdeli haber

Aşı denemeleri tüm dünyada hızla devam ediyor. Farklı ülkelerde farklı test aşamaları geçiren koronavirüsü aşısı için dikkatler çalışmaları yapan …

Türkiye’de de testleri devam eden aşıdan müjdeli haber

Aşı denemeleri tüm dünyada hızla devam ediyor. Farklı ülkelerde farklı test aşamaları geçiren koronavirüsü aşısı için dikkatler çalışmaları yapan bilim insanlarında. Koronavirüs aşısı bir diğer adıyla CoronaVac aşısı için ilk sonuçlar geldi. Çin’de geliştirilen ve Türkiye ile birlikte Brezilya ve Endonezya’da da üçüncü faz denemelerin devam ettiği aşıdan müjdeli haber geldi. CoronaVac birinci ve ikinci faz sonuçları kamuoyu ile paylaşıldı. Buna göre ilk sonuçlar umut vadediyor.

CoronaVac aşısı için ümit veren sonuçlar

Dünya çapında yaklaşık 56 milyon insana bulaşan ve her geçen gün daha fazla kişiyi etkileyen koronavirüs için çalışmalar sürmeye devam ediyor. Artık pek çok ülkede aşı hakkında hummalı bir çalışma sergileniyor. Çin merkezli Sinovac Biotech şirketi aşı açın ilk adım atanlardan. CoronaVac adıyla karşımıza çıkan geliştirilen aşının test sonuçları paylaşıldı.

CoronaVac aşısının sonuçları Lancet Infectious Diseases isimli hakemli tıp dergisinde yayımlandı. Bu kapsamda aşının hızlı bir şekilde virüse karşı cevap verdiği ortaya çıktı. Uzmanlar ayrıca aşının koruyucu bir özelliğinin de olabileceğini söylüyor. Aşının Türkiye’de Endonezya’da ve Brezilya’da çalışmalarının devam ettiği ve aşının tam etkisinin saptanması adına daha fazla test yapılması gerektiği belirtiliyor.

Aşı çalışmasında önemli isimlerden birisi olan Zhu Fengcai, yayımlanan verileri de değerlendirdi: “Elimizdeki sonuçlar CoronaVac’ın hızlı bir şekilde 14 günlük bir süreçte iki doz verilerek dört haftada hızlı bir şekilde bağışıklık sistemini güçlendirdiğini gördük. İnanıyoruz ki bu aşı, salgın süresince acil durum olarak kullanılabilecektir” diyor.

CoronaVac aşısı hakkında açıklamalarda bulunan bir diğer bilim insanı da Gang Zeng oluyor. Bu aşının gerçekten de önemli olduğuna değinin Zeng, dayanıklılık noktasında fark yaratacığını zira bu aşının günlük hayatta kullanılan buzdolaplarında saklanabileceğini söylüyor. Aşı bu noktada 2 ve 8 dereceye kadar dayanıklı ve raf ömrü de 3 yıl.

İlerleyen günlerde üçüncü faz sonuçlarının da gelmesiyle nihai sonucun ortaya çıkması bekleniyor.

Kaynak: Shiftdelete

Yazıyı Değerlendir
[Toplam 1 Ortalama: 5]
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi:
kamera sistemleri güvenlik kamerası