SonTakip

Tesla’nın piyasa değeri dudak uçuklattı! İşte son durum

Tesla, 2000’li yıllarda attığı cesur adımlarla bugünün en önemli otomobil üreticilerinden biri haline geldi. Tamamen elektrikli otomobiller …

Tesla’nın piyasa değeri dudak uçuklattı! İşte son durum

Tesla, 2000’li yıllarda attığı cesur adımlarla bugünün en önemli otomobil üreticilerinden biri haline geldi. Tamamen elektrikli otomobiller üreten şirketin piyasa değeri, büyük bir eşiğe ulaştı. Teknoloji devleri için klişeleşmiş bir dönüm noktası olan 1 trilyon dolar piyasa değeri, artık Tesla’nın geride bıraktığı bir eşik.

Tesla, artık 1 trilyon dolar piyasa değeri sahibi

Şirket 2003 yılında kurulmuş olsa da ilk otomobili olan Tesla Roadster’ı 2008 yılında piyasaya sürdü. Ardından gelen Tesla Model S ile otomobil sektöründe bir devrim yaşanmıştı. Bu devrimden beri elektrikli otomobiller sektöre ilham oldu ve diğer otomotiv devleri, elektrikli araç üretmek için yarışa girdi. Bir değişimi başlatan Tesla’nın artık 1 trilyon değeri aştı.

Tesla’nın hisse fiyatı 25 Ekim akşamında 1000 doları aşmış bulunuyor. Son 24 saatin grafiğine baktığımızda hisse fiyatında yüzde 10.75 gibi dev bir artışın yaşandığını görüyoruz.

Tek siparişte 100.000 adet Tesla Model 3!

Tesla bugün hem hisse fiyatını 1000 dolar üzerine çıkarmasını ve piyasa değerini 1 trilyon dolara çıkarmasını tek bir siparişe borçlu. Şu sıralar mali sorunlar yaşadığı bilinen Hertz firması, 100.000 adet Tesla Model 3 sipariş ettiğini açıkladı. Tesla’nın bu klasikleşmiş modelinin çıkışından beri 800.000 civarı sattığını düşünürsek, tek sipariş için 100.000 epey fazla. Bloomberg’e göre bu dev sipariş, Tesla’ya 4.2 milyar dolar kazandırdı. Bazı kaynaklar, gelirin 4.3 milyar bandında olduğunu söylese de her halükarda büyük bir kazanç söz konusu.

Kuruluşu 1918’e dayanan otomobil kiralama şirketi Hertz, satın aldığı bu Tesla’larla filosunu ‘elektriklendirmekte’ önemli bir adım atmış oldu. Şirketin geçici CEO’su Mark Fields’ın, 100.000 Model 3 siparişini açıklamasından sonra filolarının geri kalanının da ilerleyen yıllarda yenileneceğini kendisinden duyduk.

Hertz, 100.000 adet Tesla Model 3 ile ne yapacak?

Tesla Model 3, günümüzün en popüler otomobillerinden bir tanesi. Bu klasikleşmiş sedan, ülkemizde kendini pek göstermese de Avrupa’da epey tercih ediliyor. Elektrikli otomobil denince akla ilk gelen ve sınıfına göre ‘aşırı’ olmayan Model 3, muhtemelen uzun yıllar daha yollarda olacak.

Görünüşe göre Hertz, kiralama filosunu elektrikli otomobillerle donatmak istedi ve bunun için uygun gördükleri otomobil de Tesla Model 3 oldu. Söz konusu satın alımın tamamlanması ve araçların filoya eklenmesi ne kadar sürer bilmiyoruz ancak bu değişim, sektör için önemli bir adım.

Kaynak: Shiftdelete

Yazıyı Değerlendir
[Toplam 1 Ortalama: 5]
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

kamera sistemleri güvenlik kamerası