SonTakip

Tesla Model 3 hacker kurbanı oldu!

Otomotiv teknolojilerinin gelişmesiyle birlikte araç kullanımı daha da kolaylaştı. Kullanım kolaylığının yanında kötü niyetli kişilerin …

Tesla Model 3 hacker kurbanı oldu!

Otomotiv teknolojilerinin gelişmesiyle birlikte araç kullanımı daha da kolaylaştı. Kullanım kolaylığının yanında kötü niyetli kişilerin saldırılarına da açık hale gelen yeni nesil araçlar kullanıcıları tedirgin etmeye başladı. Tesla Model 3, bir hacker grubu tarafından hacklendi.

Tesla Model 3 bir hacker grubu tarafından hacklendi

Siber güvenlik araştırmacıları yeni nesil otomobillerin güvenlik protokollerini test etmeye devam ediyor. Geçtiğimiz yıllarda Çin menşeili Keen Security Labs siber güvenlik ekibi Model S’i hackleyerek uzaktan kontrol etmişti. Güvenlik araştırmacıları bilgisayar üzerinden kapı ve bagaj açma, otomatik fren özelliğini devreye sokma gibi işlemler ile gündeme gelmişti.

Bu kez Tesla Model 3 ile ilgili çalışma yapan bir başka grup video yayınladı. Tiger-Team adındaki bir grup tarafından API (Application Programming Interface) erişimi sağlandığı açıkça görülebiliyor. API sistemleri istemci ve sunucu arasındaki belirlenen kurallar çerçevesinde işlem yapılmasını sağlıyor.

Güvenlik araştırmacılarının API sistemi üzerinden başka özelliklere erişip erişmediği ne yazık ki bilinmiyor. Ancak elde edilen bilgiler doğrultusunda aracı çalıştırabildikleri de tahmin ediliyor.

Bu olay ile ilgili şirketten henüz resmi bir açıklama gelmedi ve bu güvenlik açığının güncelleme ile kapatılıp kapatılmadığı ne yazık ki bilinmiyor.

Kaynak: Shiftdelete

Yazıyı Değerlendir
[Toplam 0 Ortalama: 0]
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi:
kamera sistemleri güvenlik kamerası