SonTakip

Tesla artık sizi de gözetleyecek

Son yıllarda otomobillerin otopilot sistemleri inanılmaz bir gelişme kaydetti. Artık bir çok marka hem üst, hem de alt segment araçlarına …

Tesla artık sizi de gözetleyecek

Son yıllarda otomobillerin otopilot sistemleri inanılmaz bir gelişme kaydetti. Artık bir çok marka hem üst, hem de alt segment araçlarına gelişmiş radarlar ve sensörler ekleyerek şoförün işini minimuma indirmeye çalışıyor. Bu araçlar, otomatik şerit değiştirme, kendi-kendine park etme, otopilotla navigasyona bağlı olarak belirli bir yol kat etme gibi ileri seviye özelliklere sahip.

Otopilot denince çoğu kişinin aklına ilk gelen isim, elbette elektrikli otomobil sektörünün lideri Tesla‘dır. Marka, yıllardır kendini kanıtlamış ve halen daha geliştirmeye devam ettiği otopilot özelliğinin güvenliğini bir üst seviye çıkarmak için sürekli çaba sarf ediyor. Son gelişmeler ise artık aracınız, yalnızca yolu ve diğer araçları değil, aynı zamanda sizi de izleyeceği ve kontrol edeceği yönünde.

İşte gelişmenin habercisi olan o tweet

Tesla araçlarında böyle bir özelliğin aktifleştirildiği, Kevin Smith isimli bir twitter kullanıcısının Tesla Model Y aracını teslim almasıyla ortaya çıktı. Aracı teslim aldıktan sonra Kevin, yeni yazılım güncellemesinin sürüm notlarınının fotoğraflarını paylaşmış. Bu fotolarda Cabin Camera Updates isimli kısım özellikle dikkat çekiyor.

Cabin Camera Updates, yani araç içi kamera güncellemesinin detaylı anlatımı ise şöyle verilmiş : “Dikiz aynanızın üzerinde bulunan araç içi kamera, artık otopilot devredeyken sürücünün dikkatsizliğini algılayabilir ve sizi bu durum ile ilgili uyarabilir. Kameranın kaydettiği verileri aracın kendisini terk etmez, yani siz veri paylaşımını etkinleştirmedikçe sistem bilgilerinizi kaydedemez veya iletemez”.

Bu özellik aslında daha önce sızdırılmıştı

Nisan ayında greentheonly isimli bir hacker, kendi Youtube kanalında Tesla‘nın bu özelliğini test etmişti. Kanalına bakarsak hackerın Tesla araçlarına ve özellikle de onların otopilot sistemlerine epey ilgi duyduğunu görebiliriz. Greentheonly, son 4 videosunda ise kendini bu yeni gelecek olan araç içi kamera özelliğini test etme üzerine adamış.

Videodan da göründüğü gibi bu yeni özellik sayesinde araç, sizin kafa ve göz hareketlerinizi, gözlük takmanızı, kameranın açık veya kapalı olmasını ve ortamdaki ışık miktarı gibi bir çok parametreyi detaylı bir şekilde izleğe biliyor. Tüm bunların yanı sıra hacker aracı hem kendi fotoğrafını, hem de Elon Musk‘ın fotoğrafını kullanarak bu yeni özelliği test etmiş.

Elon Musk ilk etapta kullanıma onay vermemiş

Tesla CEO’su Elon Musk aslında daha öncesinde kamera tabanlı bir sürücü izlemene özelliğini reddetmişti. Musk ayrıca, bu araç içi kameraların yalnızca Tesla‘nın gelecekteki robot-taksi ağındaki araçlara yolcuların zarar vermesini önlemek için kullanılacağını söylemişti.

Şuanda zaten otopilot modunda şoförün dikkat dağınıklığını önlemek için Tesla araçlarında bir titreşim sistemi mevcut. Eğer siz otopilot modundaysanız ve uzunca süre direksiyona dokunmadıysanız, direksiyon titremeye başlıyor ve bu zaman sizin bir kaç saniyeliğine ona dokunmanız gerekiyor. Dokunmadığınız takdirde araç güvenliği sağlamak adına uygun bir yerde kendini sağa çekerek durduruyor.

Hali-hazırda bu kameralar yalnızca Tesla Model 3 ve Model Y araçlarında mevcut. Bu sene teslimatı yapılan Model S ve Model X araçlarına bu kameraların eklendiği ile ilgili bir malumat ne yazık ki yok.

Kaynak: Shiftdelete

Yazıyı Değerlendir
[Toplam 1 Ortalama: 5]
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi:
kamera sistemleri güvenlik kamerası