Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

Sualtı iletişimi için yeni yöntem keşfedildi!

  • 22 Ağustos 2018
  • 77 kez görüntülendi.
Sualtı iletişimi için yeni yöntem keşfedildi!

Sualtı iletişimi özellikle denizaltı gibi araçların görev güvenliğini sağlamada oldukça önemli bir konu. MIT araştırmacıları, sualtı iletişimi için yeni bir yöntem keşfetti.

Sualtı iletişimi için TARF

Denizaltılar, sinyallerin fiziksel sınırları nedeniyle suyun üstündeki herhangi bir şeyle doğrudan iletişim kuramazlar. Ancak MIT araştırmacılarının geliştirdiği yeni yöntem ile bir sualtı kaynağından havaya kablosuz veri aktarımı yapılabiliyor.

Ay’da su buzulları için yeni kanıtlar bulundu!

Ay’da su buzullarının bulunmasının ardından yapılan araştırmalara hız verildi. Elde edilen verilere göre Ay’ın kutuplarında su buzulları bulunuyor.

Çeviri akustik-RF iletişimi (TARF) olarak bilinen yaklaşım, yüzeye bir sonar sinyali gönderiyor. Gönderilen sinyal frekansındaki küçük değişimler, 1 ve 0’lara karşılık geliyor. Daha sonra havaya gönderilen bu bitler, anlamlı hale getirilerek iletişim sağlanabiliyor.

Prototip aşamasındaki sistem şu an için saniyede birkaç yüz bit veri gönderebiliyor. Bu sayede fotoğraf, rapor gibi dosyalar denizaltından havaya iletilebiliyor. Ayrıca şu an için sistemin tek yönlü çalışmasına odaklanılmış durumda. Yani sudan havaya iletişim mümkün ancak havadan suya iletişim için testler yapılmadı.

Yeni iletişim tekniğinin geliştirme çalışmalarının tamamlanması ve okyanuslarda kullanılabilmesinin ardından, denizaltılarına entegre edilmesi hedefleniyor. Bu sayede, denizaltılar sualtında güvenli bir şekilde görevlerini yerine getirebilecek. Su yüzeyinde veya havada bulunan drone, tekne gibi araçlarla iletişim kurabilecekler.

Aşağıdaki video ile sistem hakkında ayrıntılı bilgi edinebilirsiniz.

https://shiftdelete.net/sualti-iletisimi-icin-yeni-yontem-kesfedildi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi:
kamera sistemleri