Starship SN10 önümüzdeki hafta uçabilir

SpaceX Starship’in prototipi SN10‘un, önümüzdeki hafta uçması bekleniyor. Bir önceki prototip olan SN9’un yüksekten uçup Teksas’ın Körfez Kıyısı …

Starship SN10 önümüzdeki hafta uçabilir

SpaceX Starship’in prototipi SN10‘un, önümüzdeki hafta uçması bekleniyor. Bir önceki prototip olan SN9’un yüksekten uçup Teksas’ın Körfez Kıyısı‘na düşmesinden sonra sıradaki Starship aracının bu performansı iyileştirmeyi amaçladığı belirtiliyor.

SN10 ve SN9 Teksas, Boca Chica’daki tesisinde geliştirilmekte olan SpaceX ve Elon Musk‘ın Starship prototiplerinin en son örnekleri. Musk bu örnekler ışığında yeni nesil roketin, dünyanın dört bir yanında, Ay, Mars ve ötesine devrim niteliğinde seyahat etme kapasitesine sahip olacağına söz verdi.

SpaceX, hedefleri doğrultusunda çalışmaya devam ediyor

SpaceX bu bağlamda çalışmalarını hız kesmeden sürdürüyor. Son birkaç yılda Starship prototipleri kısa, alçak irtifa “atlamalardan” yüksek irtifa uçuş gösterine kadar ilerledi.

Son iki prototip SN8 ve SN9, belirlenen irtifalara uçtu, ancak daha sonra patlayan sert inişler yaptı. Musk testlerden önce bu tür planlanmamış olayların, geliştirme sürecinin bir parçası olmasını beklediği konusunda uyarmıştı.

Aralık ayında SN8’in uçuş ve kazayla inişini takiben, SN9’un uçuşunda Ocak ayı boyunca bir dizi gecikme yaşandı. SN8’in Federal Havacılık İdaresi‘nden (FAA) gerekli tüm onaylar alınmadan fırlatıldığı ve FAA’nın SN9 için fırlatma lisansı vermek için zaman ayırması dolayısı ile gecikme yaşandığı ortaya çıktı.

FAA test uçuşu için alınan güvenlik önlemlerinden memnun kaldıktan sonra 2 Şubat’ta SN9 testi gerçekleştirdi. SN9’un başarısız olması sonucunda FAA iniş aksiliklerini araştıracağını duyurdu.

Cuma günü, bir FAA sözcüsü e-posta yoluyla, ajansın iniş kazasıyla ilgili soruşturmayı kapattığını ve “Lisans güncellemelerinin FAA tarafından onaylanmasını bekleyen SN10 test uçuşunun önünü açtığını” paylaştı.

SpaceX, SN10 ile çalışmalarına aralıksız devam ediyor. Uzay şirketinin önümüzdeki günlerde statik bir test ateşlemesi gerçekleştirmesi ve önümüzdeki hafta fırlatmayı tamamlaması bekleniyor.

Kaynak: Shiftdelete

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
kamera sistemleri güvenlik kamerası