SonTakip

Starship SN10 başarılı bir inişin ardından patladı

Ay ve Mars’a yolculuk için uzun süreli bir görevin parçası olan Starship’in 10. testi gerçekleştirildi. SpaceX’in SN10 Starship‘i kalkışta ve …

Starship SN10 başarılı bir inişin ardından patladı

Ay ve Mars’a yolculuk için uzun süreli bir görevin parçası olan Starship’in 10. testi gerçekleştirildi. SpaceX’in SN10 Starship‘i kalkışta ve inişte kusursuz bir görev gerçekleştirdi. Ancak iniş yaptıktan kısa bir süre sonra beklenmedik bir olaya sahne oldu.

Starship SN10 beklenmedik bir sona sahne oldu

İlk fırlatmada son saniyelin bir iptalin ardından SpaceX, SN10 Starship’i dünyanın 10 kilometre yukarısına fırlattı ve yüksek irtifa test uçuşu yaptı. Daha önceki testlere göre daha düzgün manevra yapan SN10, Boca Chica, TX’deki pedin üzerine yumuşak bir şekilde patlamadan iniş yaptı. 

Starship SN10 yere indikten ve SpaceX‘in canlı yayını sona erdirmesinden sadece birkaç dakika sonra çok garip bir olay yaşandı. SN10 pad üzerinden patlayarak diğer öncüllerine katıldı.

NASASpaceflight, Elon Musk‘ın kendi kameralarında “onurlu tahliye” dediği olayı kaydetti ve Twitter hesabında Starship SN10’un Çarşamba günkü test uçuşundan sonra iniş sonrası Hızlı Plansız Sökme’nin (RUD) muhteşem bir görüntüsü.” notuyla paylaştı. 

Kısa sürede ilgi çeken paylaşım, uzay meraklılarını şaşkına uğrattı. Olaylı bir teste sahne olan Starship SN10 prototipinin neden patladığına dair henüz resmi bir açıklama yapılmadı. Ancak SpaceX‘in yakın zamanda konuyla ilgili bir duyuru yapması bekleniyor.

Kaynak: Shiftdelete

Yazıyı Değerlendir
[Toplam 1 Ortalama: 5]
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi:
kamera sistemleri güvenlik kamerası