SonTakip

Spotify şarkı sözleri özelliği sonunda Türkiye’de!

Spotify, şarkı dinlemek için birçoğumuzun sıklıkla kullandığı bir uygulama. Bazen bir şarkının sözlerini çok beğenebilir ya da sözlerde ne …

Spotify şarkı sözleri özelliği sonunda Türkiye’de!

Spotify, şarkı dinlemek için birçoğumuzun sıklıkla kullandığı bir uygulama. Bazen bir şarkının sözlerini çok beğenebilir ya da sözlerde ne dediğini tam olarak anlamayabilirsiniz. Şarkı sözlerine bakmak istediğinizde ise, birçok YouTube şarkı videosuna eklendiği gibi altta şarkı sözleri (Lyrics) bölümü Spotify’da bulunmuyor. Bu da bizi bir arama tarayıcısı kullanmaya zorluyor.

Artık buna gerek kalmayacak. Spotify, geçen sene bazı ülkelerde ve bölgelerde kullanıma sunduğu şarkı sözleri özelliğini nihayet Türkiye‘ye de getiriyor ve bizi zahmetten kurtarıyor. İşte ayrıntılar…

Spotify, şarkı sözleri özelliği

2020 Şubat ayında şarkı sözleri özelliğini platformuna ekleyen Spotify, yalnızca 4 ülkede hizmet veriyordu. 2020 Haziran ayında ise bu hizmet alanını genişleterek 22’si yeni 26 ülkeye bu hizmeti sağlamaya başladı. Fakat bu ülkelerin içinde Türkiye yer almıyordu. Şimdi ise şirket, içinde Türkiye’nin de olduğu tüm ülkelerde bu özelliği kullanıma sunuyor.

Bugünden itibaren, ücretsiz kullanıcılar da dahil olmak üzere tüm Spotify kullanıcıları şarkı sözlerini uygulama içerisinden görüntüleyebilecek. Bu müjdeyi resmi Twitter hesabından veren şirket, bu fonksiyon için Musixmatch ile olan işbirliğini genişleterek nihayet tüm ülkelerde kullanılır hale getirdi.

Spotify şarkı sözleri özelliği iOS ve Android cihazlarda, Android TV, Fire TV, Samsung, Roku, LG, Sky ve Comcast dahil olmak üzere akıllı TV‘lerde ve Playstation 4, Playstation 5 ve XBox One dahil olmak üzere oyun konsollarında kullanılabilecek.

Şarkı sözleri özelliği nasıl kullanılır?

Özelliği mobil cihazlarda kullanmak için adımları takip edin.

  • Şarkının “Şu Anda Çalan Görünümü”ne dokunun.
  • Dinlerken ekranı aşağıdan yukarı doğru kaydırın.
  • Şarkı çalarken eş zamanlı olarak akan şarkı sözlerini takip edebilirsiniz.
  • Paylaşmak için şarkı sözleri ekranının altındaki “Paylaş” seçeneğine tıklayın.
  • Sonrasında paylaşmak istediğiniz şarkı sözlerini ve paylaşacağınız sosyal platformu seçin.

Özelliği masaüstü uygulamasında kullanmak ise oldukça basit. ”Şu Anda Çalan” çubuğunda bulunan mikrofon ikonuna tıkladığınızda şarkı sözleri karşınıza gelecek. Şarkıyla eş zamanlı olarak takip edebilirsiniz.

Özelliği akıllı TV uygulamalarında kullanmak için takip edeceğiniz adımlar da gayet kolay. Şarkının “Şu Anda Çalan Görünümü”nü açıp sağ köşedeki şarkı sözleri seçeneğine girip etkinleştirebilirsiniz.

Kaynak: Shiftdelete

Yazıyı Değerlendir
[Toplam 1 Ortalama: 5]
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

kamera sistemleri güvenlik kamerası