SonTakip

Sınırsız Google Fotoğraflar’ın son günü

Bulut depolama servisleri son yıllarda yaygınlaşmaya ve kullanıcıların vazgeçilmezi haline geldi. Fiziksel depolama birimleri fiziksel bir …

Sınırsız Google Fotoğraflar’ın son günü

Bulut depolama servisleri son yıllarda yaygınlaşmaya ve kullanıcıların vazgeçilmezi haline geldi. Fiziksel depolama birimleri fiziksel bir darbe zaman bozulması ve veri kaybına neden olması bulut servislerinin yükselişinin ana nedenlerinden biri.

En ünlü bulut depolama servislerinden olan Google Fotoğraflar, yıllardır tüm kullanıcılarına, sınırsız fotoğraf ve videolarını yüksek kalitede saklama olacağı tanıyordu. Daha öncede belirttiğimiz gibi Google artık bu özelliğin fişini çekeceğini aylar öncesinden belirtmiş ve 1 Haziran’dan itibaren Fotoğraflar’da depolanan medya öğelerinin kullanıcıların Google One hafızasında yer kaplayacağını belirtmişti. Peki kullanıcıların bu son gün yapması gerekenler neler?

1 Haziran’dan önce depolanmış fotoğraf ve videoları ne olacak?

Kararın yürürlüğe girmesine saatler kala insanların aklında yüzlerce soru var ve endişe var. İnsanların aklında olan en büyük soru 1 Haziran’a kadar yüksek kalitede depolanmış fotoğrafların nereye aktarılacağı veya bu medya öğelerine ne olacağıdır. Bu fotoğraf ve videolarınız Google’un her kullanıcıya ücretsiz olarak verdiği 15 GB’lık depolama alanına aktarılacak.

Bu alan kullanıcılara yetersiz gelirse ve yükseltme yapmak isterlerse buraya tıklayarak farklı Google One planlarına göz atıp kendilerine uygun plan paketi seçebilirler. Bu seçeceği değerlendirmek istemeyen kullanıcılar bazı fotoğraf, videolar veya Google Drive’da depolanan dosyalarını silmek zorunda kalacaklar.

Akıllara takılan diğer bir soru ise 15 GB’lik ücretsiz alan aşıldığı zaman fotoğraflara, videolar veya diğer dosyalara ne olacağı. Google’ın söylediğine esasen eğer bir kullanıcı ücretsiz kotasını aşarsa ve bu durum 2 sene boyunca devam ederse, kullanıcıların içerikleri bu durumdan etkilenecek. Bu etkinin ne olacağı bilinmese de, tahminler içeriklerinizin silineceği yönünde.

Pixel kullanıcıları yine yırtmayı başardı

Google’ın kendi üretimi olan Pixel serisi akıllı telefonlarının bu yasağa takılıp takılmayacağıydı. Son gelişmeler Pixel kullanıcıların bu olaydan etkilenmeyeceği yönünde ve eğer Pixel 5 serisi veya daha eksi bir model kullanıyorsanız, fotoğraf ve videolarınızı yüksek kalitede Google Fotoğraflar’a yükleyebileceksiniz.

Kaynak: Shiftdelete

Yazıyı Değerlendir
[Toplam 1 Ortalama: 5]
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi:
kamera sistemleri güvenlik kamerası