SonTakip

Sıçana, kafa nakli yapıldı!

Dünyadaki ilk insan kafa nakli ameliyatını gerçekleştireceğini açıklayan Canavero, testlerine hayvanlar üzerinde devam ediyor. Bu sefer sıçana, fare kafası naklini gerçekleştirdi.

Sıçana, kafa nakli yapıldı!

Canavero, gerekli izinlerin alınması durumunda gönüllü bir bağışçı ile dünyadaki ilk insan kafa naklini yapacağını açıklamıştı. Bazı kesimlerce bu açıklamanın reklam yapmak için yapıldığı düşünülse de Canavero hayvanlar üzerinde testlerini yapılıyor.

İki başlı sıçan

Çin’deki bilim adamları bir sıçana “başarılı” bir baş nakli yaptıklarını iddia ediyor. Tartışmalı cerrah Sergio Canavero ve meslektaşı Xiaoping Ren sıçanın beyin faaliyetleri devam ederken, sıçanın kafasına farenin kafasını nakil etti. Ameliyat sırasında üçüncü bir sıçan, ameliyat olan hayvanların kan basıncını dengelemek ve hayatta kalmalarını sağlamak için kullanıldı.

Birkaç kez tekrarlanan bu deneylerde ortaya çıkan yeni iki başlı canlı, yaklaşık 36 saat hayatta kalabildi. Hayvanların yaşam süresinin çok kısa olmasına rağmen ameliyattaki kan kaybını büyük ölçüde engellendiği için Dr. Canavero başarılı bir ameliyat olduğunu ve insan baş nakli için önemli bir adım atıldığını belirtiyor.

Dr. Canavero’nun hayvanlar üzerindeki ameliyatları tabii bununla sınırlı değil. Geçtiğimiz yıl, etik nedenlerden ötürü ötanazi görmeden önce bir maymuna “başarıyla” bir baş nakli gerçekleştirdiği ve 20 saat boyunca hayatta kaldığı iddia ediliyor.

 

Kaynak adres : http://www.shiftdelete.net/sicana-kafa-nakli-yapildi-81590

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi:
kamera sistemleri güvenlik kamerası