SonTakip

Scooter’lara plaka geliyor! Ücret tarifesi değişiyor!

Son zamanlarda MARTI ve diğer paylaşımlı scooter’larla ilgili istenmeyen durumların oluşması üzerine harekete geçen İBB, Elektrikli Kaykay …

  Scooter’lara plaka geliyor! Ücret tarifesi değişiyor!

  Son zamanlarda MARTI ve diğer paylaşımlı scooter’larla ilgili istenmeyen durumların oluşması üzerine harekete geçen İBB, Elektrikli Kaykay Yönetmeliği hazırladı. Yönetmelik elektrikli scooter’lara plaka verilmesinden, mobil eğitim verme gibi birçok maddeden oluşuyor.

  İBB tarafından Elektrikli Kaykay Yönetmeliği hazırlandı

  İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), MARTI ve diğer kuruluşların içinde olduğu paylaşımlı scooter sektörünü düzenlemek amacıyla Elektrikli Kaykay Yönetmeliği hazırladı. Şu anda onaylanma aşamasında olan yönetmelik, son zamanlarda yaşanan çeşitli mağduriyetlerin giderilmesini amaçlıyor.

  Sektör temsilcileri ve akademisyenlerle yapılan üç aylık değerlendirme görüşmeleri sonucunda bu yönetmeliğin hazırlandığını söyleyen İBB Ulaşım Daire Başkanı Utku Cihan, “Yönetmelik, sektörel açıdan rekabetin ve fiyat politikalarının sağlıklı işlemesini amaçlarken hem de bu araçları tercih eden kullanıcıların güvenli sürüşünü önemseyen bir içeriğe sahip. Bu sistemde faaliyet göstermek isteyen firmalar yönetmelik gereğince hem kullanıcılarına mobil/internet uygulama üzerinden eğitim vermek zorunda ve aynı zamanda yılda en az bir kez bilinçlendirici kitlesel kampanya yapmak zorunda olacak” dedi.

  Yönetmeliğe göre paylaşımlı scooter hizmeti vermek isteyen işletmelerin başvuru şartları arasında bünyesinde en az 1000 scooter ve 6 adet kalite yönetim sistemi belgesine sahip olma zorunluluğu bulunuyor. Scooter açılış ücreti iki tam elektronik bilet fiyatını, dakika başı kullanım ise bir tam elektronik bilet ücretini aşamayacak. Aynı zamanda açılış ücreti yarım tam bilet, dakika başı kullanım ücreti üçte biri tam elektronik ücretinin altında olamayacak.

  Hem lisans sahibi işletme hem de kullanıcı için çeşitli ceza kriterleri içeren yönetmelik, scooter’larda tüm açılardan görünebilir kimlik numarası/plaka bulunmasını zorunlu kılıyor. Böylece araçların kullanım sırasında ve kullanım dışı zamanlarda sebep olabileceği ihlallere dair şikayetlerin bu plaka numaraları üzerinden daha sağlıklı yapılabilmesini sağlanacak.

  Kaynak: Shiftdelete

  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ

  This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  %d blogcu bunu beğendi:
  kamera sistemleri güvenlik kamerası