SonTakip

SAR değeri en düşük akıllı telefonlar

Akıllı telefonlar piyasaya çıktığı günden itibaren gündemdeki yerini korumayı başaran SAR değeri konusu 2021 yılında da en çok sorulanlar …

SAR değeri en düşük akıllı telefonlar

Akıllı telefonlar piyasaya çıktığı günden itibaren gündemdeki yerini korumayı başaran SAR değeri konusu 2021 yılında da en çok sorulanlar arasına girmeyi başarıyor. Özellikle kullanıcılar bir akıllı telefon alırken haklı olarak bu tip konularda oldukça hassas davranabiliyorlar. Peki ya SAR değeri ne anlama geliyor?

SAR değeri nedir?

İnsan vücudunun ortalama olarak yüzde 70’i sudan oluşuyor. Bunun yüzde 60’ı hücre içinde, yüzde 40 hücre dışı sıvıda bulunuyor. Bu su molekülleri aynı zamanda yüksek frekans aralığındaki radyasyon enerjisini emme potansiyeline sahiptir. Dolayısıyla herhangi bir elektronik cihaz bizim için tehlike arz edebilir.

Specific Absorption Rate yani Özgül Soğurma Oranı olarak adlandırılan SAR değeri de akıllı telefonların insan vücuduna yaydığı radyasyon miktarı anlamına geliyor. Dolayısıyla tüketicilerin büyük bir kısmı cep telefonu alırken yaydığı radyasyon miktarı en düşük olan telefonlara yöneliyor.

Tabii akıllı telefon kullanırken maruz kaldığımız radyasyonun neden olabileceği sağlık sorunlarını bulmayı amaçlayan çok sayıda araştırma yürütülüyor. Fakat bu çalışmaların genellikle fareler üzerinde yürütülmesi, sonuçlarının insanlar için ne anlama geldiği hakkında yeterli verinin olmamasına sebep oluyor.

Buna rağmen, bu araştırmaların farelerin kanserli kalp tümörleri geliştirmesi ya da DNA hasarına uğraması gibi çarpıcı sonuçlar sunuyor olması kullanıcılar için büyük bir endişe yaratabiliyor. Merak edenlere faydalı olabileceğini düşündüğümüz için, son yıllarda çıkan en düşük SAR değerine sahip güncel akıllı telefonları bir araya getirdik.

En düşük SAR değerine sahip güncel akıllı telefonlar

 • General Mobile GM 20 PRO – 0.292 W/kg
 • Realme 6 – 0.571 W/kg
 • General Mobile GM 20 – 0.679 W/kg
 • Xiaomi Redmi 9C – 0.779 W/kg
 • Xiaomi Redmi 9T – 0.807 W/kg
 • Poco M3 – 0.807 W/kg
 • Samsung Galaxy A52s 5G – 0.842 W/kg
 • Oppo A73 – 0.904 W/kg
 • Apple iPhone 13 Pro – 0.98 W/kg
 • Huawei Mate Xs – 0.99 W/kg
 • Samsung Galaxy Note 10 Lite – 1.077 W/kg

Amerika Birleşik Devletleri Hükümeti Federal İletişim Komisyonu ideal SAR değerini 1.60 W/kg olarak belirtiyor. Avrupa Birliği Konseyi ise bu oranı 2.0 W/kg olarak kabul ediyor. Fakat burada asıl dikkat edilmesi gereken detay FCC SAR değerini 1 gram insan dokusunun maruz kaldığı radyasyon üzerinden ölçerken, Avrupa Birliği Konseyi 10 gram üzerinden ölçüyor.

Tabi paylaşmış olduğumuz bu değerler akıllı telefonlarınızın anlık olarak yaydığı radyasyon miktarları değil. Örneğin 0.98 W/kg olarak belirtilen iPhone 13 Pro modeli için, bu değer aslında çıkabileceği en yüksek seviyeyi temsil ediyor. Dolayısıyla eğer baz istasyonuna yakın bir konumdaysanız bu değer çok büyük ölçüde azalacaktır.

Kaynak: Shiftdelete

Yazıyı Değerlendir
[Toplam 1 Ortalama: 5]
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

kamera sistemleri güvenlik kamerası