SonTakip

Salgın Electronic Arts’a yaradı: Şirket gelir rekoru kırdı

Koronavirüs salgını sırasında dijital oyun satışları artış gösterdi. Bu artıştan nasibini alan şirketlerden biri de EA (Electrionic Arts) oldu …

Salgın Electronic Arts’a yaradı: Şirket gelir rekoru kırdı

Koronavirüs salgını sırasında dijital oyun satışları artış gösterdi. Bu artıştan nasibini alan şirketlerden biri de EA (Electrionic Arts) oldu. EA, açıkladığı kazanç raporunda geçen sene ne kadar artış yaşandığını duyurdu.

Salgın sırasında kazandığı geliri açıklayan EA, 38 yıllık şirket tarihinin en en yüksek gelirini elde ettiğini ifade etti. 31 Mart‘ta sona eren yıllık toplam gelirin, bir önceki mali yıla kıyasla 5.537 milyar dolardan 5.629 milyar dolara çıktığı belirtildi.

Electronic Arts 38 yıllık şirket rekorunu kırdı

Şirket, geçen yılki 3 milyar dolarlık karının üzerine, bu dönem için 837 milyon dolarlık kar ekledi. Bir defaya mahsus olmak üzere vergi indirimi programından yararlanan şirketin dördüncü çeyrekteki gelirlerinde ise düşüş yaşandı.

EA‘nin çevrimiçi oyunlar için ertelenmiş net gelirindeki değişim ise, bir önceki yıla göre yüzde 15 artarak 6.190 milyar dolar oldu. Firmanın başlangıçta beklediğinden 600 milyon dolar fazla olan rakamın 4.6 milyar dolarlık net geliri canlı hizmetlerinden geldi. EA CFO‘su Blake Jorgensen, canlı hizmetlerin önemini göstermek için 4.6 milyar doların 130 milyon konsol oyunu satışına denk düştüğünü vurguladı.

Mali yıl boyunca 13 yeni oyun piyasaya süren Electronic Arts, bu oyunlardan 42 milyon yeni oyuncu kazandı. FIFA 21, konsol ve PC’de 25 milyon oyuncuya ulaşarak en çok artış yaşanan oyun oldu.

Ultimate Team modu bir yıl için yüzde 16 artarken, EA bunun kullanıcılarda, gelirde veya başka bir metrikte büyüme olup olmadığını söylemedi. Bir başka başarı da 100 milyon oyuncuya ulaşan Apex Legends‘ten geldi.

EA için başka bir olumlu gelişme de, satılan güncel nesil konsol oyunlarının yüzde 62’sinin dijital olarak satılmasıydı. Bu oran geçen sene yüzde 49‘du. Son olarak firmanın Battlefield 6‘nın bu yıl yolda olduğunu teyit etse de çıkış tarihini paylaşmadığını belirtelim.

Kaynak: Shiftdelete

Yazıyı Değerlendir
[Toplam 0 Ortalama: 0]
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi:
kamera sistemleri güvenlik kamerası