SonTakip

Sağlık ve fitness uygulamalarında beklenmeyen rekor

Koronavirüs hayatımızı 2019 yılından bu yana oldukça değiştirdi. 2019 yılının son aylarından itibaren tanıştığımız COVID-19, 2020 yılı boyunca …

Sağlık ve fitness uygulamalarında beklenmeyen rekor

Koronavirüs hayatımızı 2019 yılından bu yana oldukça değiştirdi. 2019 yılının son aylarından itibaren tanıştığımız COVID-19, 2020 yılı boyunca pek çok alışkanlık kazandırdı. Yeni çalışma sistelerini keşfetmeyi sağladı ve daha fazla kişi evinde zaman geçirmeye başladı. Buna ek olarak SensorTower yeni bir istatistik paylaştı. Sağlık ve fitness uygulamaları için paylaşılan bu istatistikler aslında durumu ortaya çıkartıyor.

Bu istatistiğe göre Avrupa’da mobil sağlık ve fitness uygulamaları için 545 milyon dolarlık bir harcama yapıldı. Yüzde 70 oranında artış gösterdiğini belirten istatistikler, 2021 yılının da bu noktada farklı olmayacağını gösteriyor.

Sağlık ve fitness uygulamaları için paylaşılan istatistikler

Milyonlarca kişi koronavirüs sebebiyle sağlık verilerini takip etmeye başladı. Giyilebilir teknolojik cihazlara olan talebin de oldukça yükseldiğini gördüğümüz süreçte çıkarım yapmak da oldukça kolay hale geliyor. Birçok kişi sağılık verisini takip ederken spor yapacağı mobil uygulamalar kullanmaya başladı. İşte bu noktada geçen yıla oranla yüzde 70 artan harcamalar 545 milyon dolarlık bir rekora ulaşmayı başardı.

2019 yılına baktığımızda rakamlar bize yaklaşık 320 milyon dolarlık bir harcamaya işaret ediyordu. 2020 yılında ise bu istatistik her iki uygulama mağazası için toplamda 545 milyon dolara kadar ulaşmayı başardı. Bu noktada mobil tarafta fitness uygulaması Strava ağırlığını hissettiriyor. Meditasyon uygulamaları arasında yer alan Calm ve Headspace de popülerliğini kanıtlayan mobil uygulamalar oluyor.

App Store kullanıcılarının sağlık ve fitness uygulamaları için yaklaşık 393 milyon harcadığı, Google Play Store kullanıcılarının ise yaklaşık 152 milyon harcadı. Sağlık odağında koronavirüs uygulamaları da ülkelere göre değişiklik gösterdi. Örneğin ülkemizde yer alan Hayat Eve Sığar uygulaması milyonlarca telefona girmeyi başardı. Buna ek olarak Almanya’nın Corona-Warn-App olarak adlandırdığı uygulaması en çok indirilenler arasında.

Bahsettiğimiz kategorilerde mobil uygulamaların en çok indirildiği ülkeler arasında Rusya ilk sırada yer alıyor. Almanya ikinci Türkiye ise üçüncü sırada yer alıyor.

Kaynak: Shiftdelete

Yazıyı Değerlendir
[Toplam 2 Ortalama: 5]
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi:
kamera sistemleri güvenlik kamerası