SonTakip

RTÜK, Spotify hakkında kararı açıkladı!

RTÜK bildiğiniz üzere Spotify’ın da arasında olduğu yayın yapan kuruluşlara 72 saat tanımıştı. Diğer yayın kuruluşlarının kısa süre içinde geri …

RTÜK, Spotify hakkında kararı açıkladı!

RTÜK bildiğiniz üzere Spotify’ın da arasında olduğu yayın yapan kuruluşlara 72 saat tanımıştı. Diğer yayın kuruluşlarının kısa süre içinde geri dönmesi ancak Spotify’ın dönmemesi bazı tartışmaları başlatmıştı. Bunun ardından Spotify’ın da Türkiye pazarından çekilmek istemediği için gerekli işlemleri yapmak için RTÜK’e başvuru yaptığı söylenmişti. Şimdi ise RTÜK resmî olarak bir açıklama yaptı: RTÜK, Spotify hakkında kararı açıkladı!

RTÜK, Spotify hakkında kararı açıkladı: Gerekli işlemler yapılıyor

RTÜK, ‘’Mevzuatımız gereği müzik alanında isteğe bağlı yayın hizmeti veren uluslararası bir kuruluş olan Spotify yasal süre içerisinde müracaatını yapmış ve lisanslama süreçleriyle ilgili hazırlıklara başlamıştır.‘’ diyerek aslında popüler ağın adım attığını söylemiş oluyor.

RTÜK’ten yapılan açıklamanın tamamında ise şunlar yazıyor:

Mevzuatımız gereği müzik alanında isteğe bağlı yayın hizmeti veren uluslararası bir kuruluş olan Spotify yasal süre içerisinde müracaatını yapmış ve lisanslama süreçleriyle ilgili hazırlıklara başlamıştır.

Gerek ulusal gerekse uluslararası medya kuruluşları ile daima yasal çerçevede yapıcı ve diyaloga açık bir iletişim yürüten üst kurulumuz bundan sonra da aynı tavrını korumaya devam edecektir. Görsel ve işitsel medyaya destek olmayı misyon edinen RTÜK, yayıncılara rehber olmayı daima sürdürecektir.

Neler olmuştu? RTÜK yaptığı resmî bir açıklama ile lisans başvurusu yapmayan platformlar için uyarı yayımlamıştı. Bu uyarıda, “Radyo, Televizyon ve İsteğe Bağlı Yayınların İnternet Ortamından Sunumu Hakkında Yönetmeliğin ‘İnternet ortamından yayın lisansı almadan yapılan yayın hizmetleri’ başlıklı 10 uncu maddesi kapsamında uyarı yayımlanmış 72 saat süre tanınmıştı. Spotify yetkilileri ise RTÜK ile iletişime geçmiş ve aslında Türkiye’den çekilmeyeceğini göstermişti.

Kaynak: Shiftdelete

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi:
kamera sistemleri güvenlik kamerası