SonTakip

Roborace otonom araç yarışı kazalar ile gündeme geldi

Yapay zeka destekli sistemlerin gelişmesiyle birlikte otomotiv sektöründe büyük sıçramalar olmuştu. Yapay zeka destekli araçların yarıştığı …

Roborace otonom araç yarışı kazalar ile gündeme geldi

Yapay zeka destekli sistemlerin gelişmesiyle birlikte otomotiv sektöründe büyük sıçramalar olmuştu. Yapay zeka destekli araçların yarıştığı Roborace otonom araç yarışı kazaları Twitter’da gündem oldu.

Roborace etkinliği kazalar ile gündeme geldi

Derin öğrenme ve makine öğrenmesi gibi kavramlar hayatımıza girdikten sonra birçok alanda aktif olarak kullanılmaya başlandı. Yüz tanıma sistemleri, otonom araçlar ve YouTube gibi şirketlerin öneri sistemleri yapay zeka gelişiminin en somut örnekleri arasında yer alıyor.

Ülkemizde Roborace etkinliğine benzer yarışmalar düzenleniyor. Tübitak tarafından yürütülen Robotaksi Binek Otonom Araç yarışması sayesinde üniversite öğrencileri yapay zeka alanında çalışma yapma imkanı buluyor.

Sadece otonom araçların yarıştığı Roborace adlı etkinliğin ilk günü ne yazık ki birçok anlamda hüsranla sonuçlandı. Etkinlikte bazı araçlar yarış başladığında duvara çarparken bazı araçlar ise yarışın ortasında spin atarak yarış dışı kaldı.

Yarışmada otonom araçların yaptığı kazalar yapay zekanın daha da gelişmesi gerektiğini gözler önüne serdi. Etkinlik 30 Ekim’de sona eriyor. Otonom araç yarışlarını canlı izlemek için buraya tıklayarak etkinliğin Twitch hesabına gidebilirsiniz.

Kaynak: Shiftdelete

Yazıyı Değerlendir
[Toplam 0 Ortalama: 0]
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi:
kamera sistemleri güvenlik kamerası