SonTakip

Renault ve Dacia fiyatlarına ilk zam! İşte yeni fiyatlar

Çip kriziyle boğuşan otomotiv sektörü, ülkemizde daha da kötü bir hal aldı. Son haftalarda Türk Lirasının değer kaybetmesiyle otomobillerin …

Renault ve Dacia fiyatlarına ilk zam! İşte yeni fiyatlar

Çip kriziyle boğuşan otomotiv sektörü, ülkemizde daha da kötü bir hal aldı. Son haftalarda Türk Lirasının değer kaybetmesiyle otomobillerin fiyatlarında bir yükseliş zaten beklenmekteydi. Sizlere geleceğinden bahsettiğimiz kur zamları, ilk açılışını Renault ve Dacia fiyat listeleriyle yaptı.

Henüz beklendiği kadar büyük zamlar gelmese de tavsiye edilen satış fiyatları artık cebinizden birkaç bin lira daha çıkaracak. Eski ve yeni fiyatların karşılaştırması haberimizde.

Renault ve Dacia fiyatları, ilk zammı gördü

İki üretici de aynı şirketin çatısı altında faaliyetlerine devam ediyor. Giriş seviyesinden orta seviyeye kadar araçlarını Türkiye’de astan Renault ve giriş seviyesi araçlar satan Dacia, fiyatlarıyla genelde iyi bir seçim oluyordu. Renault’nun popüler otomobilleri Clio ve Megane; Dacia’nın ise meşhur Sandero Stepway otomobili zamlananlar arasında.

  • Renault Clio fiyatı 178.000 TL’den 183.900 TL’ye,
  • Renault Megane (Sedan) 237.000 TL’den 241.000 TL’ye,
  • Dacia Sandero Stepway fiyatı 203.900 TL’den 209.900 TL’ye yükseldi.

Bu zamlar, üreticilerin tavsiye ettiği satış fiyatlarına yapıldı. Yani bir bayiye gittiğinizde farklı fiyatlar duymanız da mümkün. Şu an sadece başlangıç fiyatlarına ‘ufak’ zamlar yapılsa da ilerleyen haftalarda paket ve motor seçenekleri de zamlanabilir.

Şu an fiyat konusunda daha çok endişelendiren, dövizden dolayı fiyatı yükselen araçların yeni ÖTV dilimine girmesi. Ülkemizde aracın fiyatına göre vergi düzenlendiği için fiyatın artmasıyla bu araçlar yeni vergi dilimine girebilir. Bunun olması da fiyatın büyük oranda artması anlamına geliyor.

Yıl başına kadar zam tahmini yüzde 12

Henüz üreticiler resmi açıklama yapmasa da genel tahminlere göre Ocak 2022’ye kadar fiyatlar yüzde 11-12 civarlarında artacak. Döviz kurundan kaynaklanabilecek bu olası zammın dışında çip krizinden dolayı satışlarda sorun yaşanması ihtimali de var.

Otomobil üreticilerinin fiyat listelerini kasım ayında güncellemesiyle asıl zamları görmeye başlayabiliriz.

Kaynak: Shiftdelete

Yazıyı Değerlendir
[Toplam 1 Ortalama: 5]
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

kamera sistemleri güvenlik kamerası