SonTakip

PlayStation 5’in donanım revizyonu konsolu geriye götürüyor

Yakın zamanda yeni bir PS5 donanım revizyonu gerçekleşti. Yaklaşık bir hafta önce Avustralyalı perakendecilerde yeni model numarasına sahip …

PlayStation 5’in donanım revizyonu konsolu geriye götürüyor

Yakın zamanda yeni bir PS5 donanım revizyonu gerçekleşti. Yaklaşık bir hafta önce Avustralyalı perakendecilerde yeni model numarasına sahip birimler raporlanmıştı. Ayrıca bu PS5 revizyonu ilk modelden 300 gram daha hafif. Sony’nin bazı gereksiz malzemeleri konsolun içerisinden çıkardığı bildiriliyor. Sony’ye göre bu gereksiz malzemeler konsolun soğutma kısmında bulunuyor.

PlayStation 5 revizyon modelinin egzoz sıcaklığı eski modele göre 3 ila 5 derece daha fazla

YouTuber Austin Evans, bir çıkış modeliyle karşılaştırmak için Japonya’dan ithal edilen yeni CFI-11 serisi PlayStation 5’lerden birisini almayı başarmış. PS5’in revizyon modelinde elle ayarlanabilir stand, 300 gramlık bir hafifleme ve egzoz sıcaklığında ise 3 ila 5 derecelik bir artış bulunuyor. Evans, konsolun içini açtıktan sonra, revizyon modelin hafifliğinin ve sıcaklığının nedenini görebildi. Revizyon modelde, soğutucu bloklarının bakırdan alüminyuma dönüştürüldüğü ve soğutucu yapraklarının ise daha küçük olduğu ortaya çıktı.

Ayrıca diğer bileşenler de revizyon modelde değiştirilmiş olabilir. Sony kısa süre önce PS5’in standart sürümünün kâr sağlamaya başladığını açıklamıştı. Fakat dijital sürümün (Evans’ın sahip olduğu sürüm) hala zararına satıldığı belirtiliyor. Sony’nin bu kârı artırmak için konsol donanımında bazı hilelere başvurduğu düşünülüyor.

Yukarıdaki görselde ilk sürümün (sol) ve revizyon modelinin (sağ) fanlarını görebiliyorsunuz. İlk sürümdeki fanda tam 24 tane kanat bulunurken, revizyon modelinde bu kanat sayısı 18‘e düşürülmüş ve yapısı değiştirilmiş. PS5’in işlemcisi her ne kadar Xbox Series X ile aynı olsa da Xbox Series X gibi sabit bir frekansta çalışmıyor. Bu yüzden konsolun soğutma kısmında parça tasarrufuna gidilmesi, cihazın ısınmasına ve iyi soğutulamadığı için performans kayıplarına yol açabilir.

Kaynak: Shiftdelete

Yazıyı Değerlendir
[Toplam 0 Ortalama: 0]
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

kamera sistemleri güvenlik kamerası