Otonom araçlar yazılı olmayan kuralları da öğreniyor

  • 18 Eylül 2019
  • 63 kez görüntülendi.
Otonom araçlar yazılı olmayan kuralları da öğreniyor

Yakın zamanda birçok otomobil firması otonom araçlarını piyasaya sürmek için hazırlanıyor. Özellikle Tesla şirketinin bu konudaki atılımlarının öncü olması son kullanıcı açısından son derece faydalı hale gelmiş durumda. Otonom araç diye tabir edilen sürücüsüz araçlar hayatımıza yavaş yavaş adapte oluyor desek yanılmış olmayız.

Otonom araçlar CERN sayesinde hız kazanacak!

Avrupa Nükleer Araştırma Merkezi (CERN) dünyanın en iyi araştırma tesislerine sahip. Otonom araçlar CERN tarafından geliştirilen makine öğrenme yazılımı sayesinde hız kazanacak.

 

Otonom araçlar yazılı olmayan kurallara da dikkat edecek!

Amerika’nın bazı eyaletlerinde otonom araç testleri trafik içerisinde yapılmaya başlandı. Bu sayede herhangi bir durumda yazılımların ne tür tepki vereceklerini daha iyi gözlemleyebilen araştırmacılar sistemlerini daha da geliştirebilmek için belli yerlerdeki yazılı olmayan kuralları da sisteme dahil etmeye başladı. Otonom araç yapısı itibarı ile belirli kuralları bulanık mantık ve derin öğrenme methodları ile kavrayarak hareket ediyor. Uyarı levhaları, trafik ışıkları, şeritler gibi birden fazla etkeni çok kısa süre içerisinde hesaplayarak hareketine devam eden araçlar yapay zeka algoritmalarının gelişmesi ile gün geçtikçe daha da iyi hale getiriliyor.

Bazı ülkelerde yazılı olmasa da halk tarafından uyulan kurallar bulunuyor. Hatta ülkelerde eyaletler arasında dahi bu kurallar değişiklik gösterebiliyor. Yakın zamanda bu konu ile ilgili çalışmalara başlayan araştırmacılar Pittsburgh Left adı verilen karşılıklı araçlardan sola dönmesi gereken aracın öncelikli olduğu yazılı olmayan kurala uyacak şekilde test sürüşleri yapmaya başladı. Uber, Aurora, Waymo, Aptiv gibi oluşumlar otonom araçların yerel kurallara uyması için süreci hızlandırmak istiyor.

NuTonomy CEO’su Karl Iagnemma “Şehirlerin kurallarına özel hareket edebilen otonom araçlar için iyi bir sistem inşa etmeliyiz.” dedi. Singapur’da araçların soldan hareket etmesi yapay zeka ile kolay bir şekilde eğitilebilir. Örneğin Vegas şehrinde toz fırtınası ile karşılaşan otonom araç yapay zeka sayesinde ne tür tepki vermesi gerektiğini öğrenecek. Aynı şekilde deniz kenarı şehirlerde kuş türlerinin fazla olması sebebiyle yolda duran kuşların hızlıca uçuşmaları da bu tür durumlara örnek verilebilir.

General Motors‘a ait  Cruise şirketi de bu konuda çalışmalara başladı. Şirket San Francisco‘da faaliyete geçirdikleri otonom araç sürüşlerinin daha da iyileşebilmesi adına tramvayların önceliğine dikkat etmek için çalışmalar yürütüyor. Bu sayede olası kazaların önüne geçmeyi planlayan şirket yapay zeka konusunda da önemli adımlar atarak kullanıcıların daha iyi sürüş deneyimi yaşamaları için çalışmalarına devam edecek.

https://shiftdelete.net/otonom-araclar-yazili-olmayan-kurallari-da-ogreniyor

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi:
kamera sistemleri güvenlik kamerası