SonTakip

Otomobil satıcılarına şok! Bakanlık soruşturma başlattı

Otomobil pazarındaki hareketlilik tüm hızıyla devam ediyor. Geçtiğimiz ay yapılan ÖTV matrahı indiriminin ardından piyasada yaşanan …

Otomobil satıcılarına şok! Bakanlık soruşturma başlattı

Otomobil pazarındaki hareketlilik tüm hızıyla devam ediyor. Geçtiğimiz ay yapılan ÖTV matrahı indiriminin ardından piyasada yaşanan karışıklığın etkisi devam ediyor. Düzenlemeyle birlikte özellikle belirli bir fiyat aralığında olan sıfır otomobillerin fiyatlarında düşüş yaşandı.

Ancak teorik olarak yapılan bu indirim son kullanıcıya yansımadı. Hala pek çok otomobil satış noktasında 276 bin TL ile 320 bin TL arasında satılan araçların fiyatı vergi indiriminden önceki dönem ile aynı. Bu durumun farkında olan Ticaret Bakanlığı, olaya el atma kararı aldı.

Ticaret Bakanlığı, otomobil fiyatlarını denetleyecek

Son dönemlerde sıfır otomobil fiyatları konusunda şikayetlerin ardı arkası kesilmiyor. Pek çok kişi, bayilerde ve galerilerde fiyatların değişmemesinden şikayetçi. Ancak Ticaret Bakanlığı müdahalesi yolda. Gelen bilgilere göre, bakanlık denetleme yapmak üzere müfettişler görevlendirdi. Konuyla ilgili yapılan açıklamada ise şu ifadeler yer verildi:

“12.08.2021 tarihli 4373 sayılı Cumhurbaşkanı Kararıyla; Özel tüketim vergisi matrahlarında yapılan değişiklik ile sıfır km araçların fiyatlarının düşürülmesi amaçlanmıştır. Ancak sıfır km araç fiyatlarını düşürmeyi amaçlayan söz konusu düzenlemenin piyasa fiyatlarına yansımadığına ilişkin olarak Bakanlığımıza 2.000’den fazla şikayet dilekçesi ulaşmıştır.

Söz konusu şikayet başvurularında, bayiler tarafından ÖTV düzenlemesi kapsamındaki araçların fiyatlarında indirim uygulanmaktan imtina edildiği ve ayrıca stoklarındaki sıfır kilometre araçları çeşitli gerekçelerle galericilerle anlaşma yoluna giderek veya kendi bünyelerinde yüksek fiyattan ikinci el araç olarak satmaya çalıştıkları gibi iddialar yer almıştır.

Yine bu şikayet başvurularında; yukarıdaki haksız işlemleri yapan bayilerin stoklarında araç kalmadığını iddia ederek ÖTV düzenlemesi kapsamındaki araçları müşterilerine satmadıkları ifade edilmiştir.”

Kaynak: Shiftdelete

Yazıyı Değerlendir
[Toplam 1 Ortalama: 5]
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

kamera sistemleri güvenlik kamerası