SonTakip

Otomobil kullanıcıları dikkat: Sigortada yeni dönem başlıyor!

Otomobil fiyatları her geçen gün artıyor. Bu durum araç sigortasını hiç olmadığı kadar önemli hale getiriyor. Olası kaza ve hırsızlık gibi …

Otomobil kullanıcıları dikkat: Sigortada yeni dönem başlıyor!

Otomobil fiyatları her geçen gün artıyor. Bu durum araç sigortasını hiç olmadığı kadar önemli hale getiriyor. Olası kaza ve hırsızlık gibi durumlarda adeta can yeleği görevi gören sigorta, pek çok kullanıcı için hayati önem taşıyor. Ancak bu durum değişiyor.

Sözcü’den Erdoğan Süzer’in haberine göre, Sigortacılık ve Özel Emeklilik Düzenleme ve Denetleme Kurumu (SEDDK), trafik kazalarında kusursuz olan araç sahiplerine ödenen tazminat tutarının hesaplanmasında kullanılacak ve otomobil sahiplerini mutsuz edecek yeni bir formül üzerinde çalışıyor.

Sigorta şirketlerinin ödeyeceği tazminat azalıyor

Değer kaybı hesaplama formülü adı verilen yeni bir tazminat modeli üzerinde çalışan SEDDK, sigorta şirketlerinin araç sahiplerine ödeyeceği tazminatı yaklaşık 3’te 1 oranında azaltmak istiyor. Taslağı değerlendiren Sigorta Eksperleri İşveren Sendikası Başkanı Mesut Cemil Boyner, formülün halkın yararı yerine şirketlerin çıkarı gözetilecek şekilde ayarlandığını söyleyerek duruma karşı çıktığını belirtti.

SEDDK’nın görüşe açtığı taslak düzenlemenin Danıştay ve Anayasa Mahkemesi’nin kararlarına aykırılık teşkil ettiğini belirten Boyner, “Ali Kemal’i değiştirip Kemal Ali yapmışlar. Anayasa kararlarını hiçe saymışlar. Amaç şirketlerin kasasını doldurmak. Formül böyle çıkarsa yargıya gider yine iptal ettiririz” ifadelerini kullandı.

Eğer yeni formül uygulanmaya başlanırsa, milyonlarca araç sahibi kusuru olmadığı halde eskisine göre çok daha düşük oranda tazminat alacak. Düzenlemenin zararını örneklerle açıklayan Boyner, “Mevcut durumda, kaza öncesi aracının değeri örneğin 100 bin lira olup kaza sonrası 90 bin liraya düşen vatandaşa şirketler 10 bin lira tazminat ödeyip zararı gideriyor. Yeni düzenlemeyle ise 10 bin lira yerine 3 bin lira ödeyecekler. 7 bin lira sigorta şirketlerinin cebine kalacak. Vatandaş mağdur olacak” dedi.

Önerinin kabul edilip edilmeyeceği şu an için gizemini korurken, konuyla ilgili açıklama yapan Türkiye Sigorta Birliği yetkilileri bunun henüz erken aşamadaki bir çalışma olduğunu ve zaman içerisinde herkesin yararına olacak bir formül geliştireceklerini söyledi.

Kaynak: Shiftdelete

Yazıyı Değerlendir
[Toplam 1 Ortalama: 5]
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

kamera sistemleri güvenlik kamerası