SonTakip

NVMe 2.0 teknolojisi sabit disklere geliyor

NVME teknolojisinin yaygınlaşması, SATA teknolojisinin eskimesine neden oldu. Özellikle HDD’ler, okuma ve yazma hızları tarafında SSD’lere …

NVMe 2.0 teknolojisi sabit disklere geliyor

NVME teknolojisinin yaygınlaşması, SATA teknolojisinin eskimesine neden oldu. Özellikle HDD’ler, okuma ve yazma hızları tarafında SSD’lere kıyasla oldukça geri kaldı. Ek olarak PCIe 4.0 teknolojisinin gelmesi ile NVME SSD’ler 7.000 MB/s’ye varan hızlara ulaştı. Ancak yeni gelen NVME 2.0 teknolojisi, sabit diskleri de destekliyor.

Dünya genelinde SSD fiyatlarının azalmasıyla pek çok kullanıcı, mekanik disklere veda etti.

NVMe 2.0 teknolojisi ile SATA bağlantı tarihe mi karışacak?

NVME 2.0 standardı, beklendiği gibi gelişmiş performansı da beraberinde getiriyor. Ek olarak, yeni standart ile sabit disklere de NVME desteği geliyor. Hali hazırda pek çok HDD ve SSD’nin kullandığı SATA arayüzü, gün geçtikçe yaşını daha fazla göstermeye başladı. En son 2008’de güncellenen SATA teknolojisi, 600 MB/sn’lik maksimum veri aktarımına sahip.

NVME teknolojisi ile SSD’ler, darboğaz yaşamadan yüksek hızlara ulaşıyor. Ancak yeni NVME 2.0 teknolojisi, sabit diskler için de hız artışı sağlayabilir. HDD’ler içerisinde mekanik kol barındırdığı için hız açısından halen sınırlı. Üstelik bu mekanik diskler, hali hazırda SATA III’ün desteklediği maksimum hıza bile ulaşamıyor. Ancak Seagate’nin tanıttığı yeni Mach.2 diski, 524 MB/sn’ye varan maksimum veri aktarma hızına sahip.

NVME 2.0 ile hız artışı yaşayacak bir diğer ürün de SATA SSD‘ler. Bu SSD’ler içerisinde mekanik kol bulundurmamasına rağmen SATA arayüzü sebebiyle NVME SSD’ler gibi yüksek hızlara çıkamıyor.

NVME 2.0, tüm depolama birimlerini tek altyapıda birleştirerek evrensel bir arayüz haline gelmek istiyor.

Kaynak: Shiftdelete

Yazıyı Değerlendir
[Toplam 1 Ortalama: 5]
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi:
kamera sistemleri güvenlik kamerası