SonTakip

Nvidia, RTX 3060’ın verimliliğini azaltıyor

Kripto para piyasasının dalgalı bir seyir izlediği günlerde Nvidia, Ethereum kripto para madenciliği yapmak için yeni RTX 3060 grafik kartlarını …

Nvidia, RTX 3060’ın verimliliğini azaltıyor

Kripto para piyasasının dalgalı bir seyir izlediği günlerde Nvidia, Ethereum kripto para madenciliği yapmak için yeni RTX 3060 grafik kartlarını kasıtlı şekilde daha az verimli hale getiriyor. Firma bu ayın sonlarında piyasaya süreceği yeni sürücülere talebin artması için bir yazılım aracılığıyla  Ethereum madenciliğinin hash oranını yaklaşık yüzde 50 azaltacak.

RTX 3060 daha az verimli olacak

Nvidia’nın Küresel GeForce Pazarlama Başkanı Matt Wuebbling yaptığı açıklamada, “Oyuncular için GeForce GPU’ları tasarladık ve oyuncular daha fazlasını istiyor. Yine de Nvidia GPU’lar programlanabilir. Kullanıcılar, hava durumu simülasyonu ve gen dizilimi sağlama ve robotik kodlama gibi yeni uygulamaları keşfediyor. Kripto para madenciliği de bunlardan biri. GeForce ürünlerinin mevcudiyetine yardımcı olmak için değişiklikler yaptığımız açık. Biz bunun yerine Ethereum madencileri için yeni bir Cryptocurrency Madencilik İşlemcisi (CMP) sunuyoruz. Bunlar, madencilik ve verimlilik için en iyi performansı içerecek, ancak grafikleri hiç işlemeyecekler” dedi.

CMP ürünleri madencilik için tasarlanmış sistemlerde daha yoğun şekilde paketlenebilmeleri için ekran girişlerine sahip olmayacak. Nvidia ayrıca CMP’lerin Ethereum madenciliği ile ilgili büyük güç gereksinimlerini iyileştirmek için daha düşük tepe çekirdek voltajına ve frekansına sahip olmasını sağlayacak. Bununla ilgili Wuebbling, “CMP ile oyuncular için GeForce RTX GPU’ları korurken, madenciler için de en verimli veri merkezlerini oluşturmalarına yardımcı olabiliriz” ifadelerini kullandı.

Kripto para medenciliğiyle uğraşanlar bu özel seçeneğin sunulması nedeniyle memnuniyetlerini dile getirirken, RTX 3060’da zayıf madencilik performansına geçmesi eleştirileri beraberinde getireceğe benziyor. Gerek oyun olsun gerek araba üretimi olsun, bütün sektörlerin çip kıtlığından dolayı sorun yaşadığı bu dönemde Nvidia, en popüler yeni GPU’sunun yalnızca oyun oynamaya odaklanmasını sağlamayı ve çip talebine yanıt vermeyi hedefliyor.

Kaynak: Shiftdelete

Yazıyı Değerlendir
[Toplam 0 Ortalama: 0]
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi:
kamera sistemleri güvenlik kamerası