SonTakip

NASA’nın Mars keşif aracı yeni görüntüler gönderdi

Mars’tan yeni görüntüler geldi. NASA‘nın Mars keşif aracı çektiği yeni görüntüleri dünyaya yolladı. Görüntüler sanki DUNE: Çöl Gezegeni filmine …

NASA’nın Mars keşif aracı yeni görüntüler gönderdi

Mars’tan yeni görüntüler geldi. NASA‘nın Mars keşif aracı çektiği yeni görüntüleri dünyaya yolladı. Görüntüler sanki DUNE: Çöl Gezegeni filmine ait gibi. Güneş sistemimizdeki Mars, bilimkurgu materyalleri için en fazla ilham kaynağı olan gezegenler arasında.

Orijinal görüntüler aslında siyah beyaz

Söz konusu görüntüleri çeken ve dünyaya gönderen robot Curiosity. Robot, eski mikrobiyal yaşamın kanıtlarını bulmak amacıyla Ağustos 2012‘de Mars’a indi. Curiosity, gezegeni gezerken ve araştırma yaparken zamanının bir kısmını çevrenin fotoğrafını çekerek geçiriyor. Gönderilen fotoğrafların bazıları siyah beyaz ama Screen Rant, uzay meraklıları için onları renklendirdi. Fotoğraflar siyah beyazdan sarı ton ağırlıklı bir renge geçse de görüntüler oldukça güzel.

DUNE: Çöl Gezegeni filmini izlediyseniz görüntülerin çöl gezegeni Arrakis‘e çok benzediğini fark edebilirsiniz. Aslında Mars’tan gelen ilk fotoğraflarda da çöl vardı fakat filmden sonra birçok insan için daha ilgi çekici hale geldi. Yukarıdaki görüntülere dikkatli bakınca bir film sahnesi gibi durması oldukça şaşırtıcı. Görüntüler ayrıca dünyamızdaki çölleri de anımsatıyor.

Kaynak: Shiftdelete

Yazıyı Değerlendir
[Toplam 1 Ortalama: 5]
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

kamera sistemleri güvenlik kamerası