SonTakip

NASA’nın Ingenuity helikopteri tarihi uçuşa hazırlanıyor

NASA’nın Ingenuity helikopteri, Persevarance kızıl gezegene indiğinden beri aylarda aracın içinde saklandı. Nihayet yuvasından çıkıp Mars …

NASA’nın Ingenuity helikopteri tarihi uçuşa hazırlanıyor

NASA’nın Ingenuity helikopteri, Persevarance kızıl gezegene indiğinden beri aylarda aracın içinde saklandı. Nihayet yuvasından çıkıp Mars yüzeyine yerleşen helikopter artık tarihi uçuş için gün saymaya başladı.

Uzay ajansının 4 Nisan Cumartesi günü geç saatlerde yaptığı açıklamaya göre, NASA’nın Mars helikopteri Ingenuity, ana gemisi Persevarance aracından ayrıldı. 471 milyon kilometrelik yolculuktan sonra helikopter ilk kez kendi ayakları üzerinde durdu. İlk uçuşu için ise yaklaşık bir hafta süre kaldı.

Başka bir gezegene gönderilen ilk helikopter: Ingenuity

Günlerdir Ingenuity’i Mars yüzeyine yerleştirmek için hazırlıklar yapılıyordu. Yaklaşık dört kilo ağırlığında ve güneşten enerji alan helikopterin yüzeye oturması NASA tarafından duyuruldu. Açıklamalara göre soğuk Mars gecelerinde sistemleri sıcak ve çalışır durumda tutmak için dahili bir şarj edilebilir batarya hazırlandı. Uzay ajansı Ingenuity’nin Perseverance’a bağlandığını, çünkü helikopterin ısınmak için aracın nükleer güç sistemini kullandığını söyledi.

NASA, Ingenuity’nin Mars yüzeyine oturduğunu paylaştı.

Ingenuity şimdi sistemini sıcak tutmak için dahili ısıtıcıdan yararlanmaya başladı. Bu ısıtıcı -130 Fahrenheit seviyesine kadar soğuklarda iç mekanı yaklaşık 45 derece sıcak tutuyor. Bu ısı oranıyla beraber pil ve hassas elektronik parçaların bileşenleri olası tehlikelere karşı korunuyor. 85 milyon dolara mal olan araç şimdiye kadar başka bir gezegene gönderilen ilk helikopter oldu.

Ingenuity’nin ilk uçuşu 11 Nisan’da olacak

NASA’nın açıklamalarına göre Ingenuity ilk uçuşunu 11 Nisan’da gerçekleştirmeyi planlıyor. Helikopterin yaptığı testler sonucunda toplanan veriler 12 Nisan tarihinde ancak Dünya’ya ulaşacak. Uzay ajansı, görev başarılı olduğu takdirde kızıl gezegende yaşam arayışı konusunda bir sonuca ulaşmayı umuyor.

Kaynak: Shiftdelete

Yazıyı Değerlendir
[Toplam 1 Ortalama: 5]
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi:
kamera sistemleri güvenlik kamerası