SonTakip

NASA Mars 2020 misyonu için testleri sonuçlandırdı!

NASA Mars 2020 misyonu için testleri sonuçlandırdı!

NASA Mars 2020 misyonu için çalışmalara son hızla devam ediyor. Mars 2020 rover olarak adlandırılan gezici araç, gezegen üzerinde yaşam belirtileri aramak ve örnek toplamak için yüzeye bırakılacak ve hazırlıklar sürüyor!

Uzay Kampı için iki Türk öğrenci ABD’ye gitti!

ABD’de bulunan uzay kampı için iki Türk öğrenci seçildi. Kampa giden öğrenciler yaşadıkları deneyimi değerlendirdi…

NASA Mars 2020 misyonu için örnek toplayacak aracı test etti!

Son zamanlarda, misyonun rover ekibi, aracın gezegen üzerinde gezinme ve iniş yapabilme yeteneklerini görmek için bir dizi test yaptı. ST1 olarak adlandırılan bu testler yeni gezicinin ilk test sürüşünü temsil ediyor.

Mars 2020 misyonu için sistem mühendisi Heather Bottom, “ST1 büyük bir girişimdi.” dedi. “2020’de Mars’a gidecek olan gerçek uzay aracı bileşenleri ile uçacağımız uçuş yazılımını kullanmak ilk şansımızdı ve beklendiği gibi çalışıp çalışmadığı konusunda emin olduk.” dedi.

Testler Kaliforniya’daki Jet Propulsion Laboratuvarı’nda yapıldı. Teknisyenler önce dezenfekte odalarında sıkı bir dezenfekte sürecinden geçerek, beyaz elbiseler ve maskelerle çalışma yaptı. Hatta çalışan ekip üyelerinin çoğu, odanın dışındaydı. Sadece iki teknisyen içeride bulunarak testleri birincil olarak gözlemledi.

Olabildiğince gerçekçi olacak şekilde tasarlanan testler, gerçek 2020 misyonunda olduğu gibi, X-band radyo iletimi tarafından yönetilen iletişimleri de içerdi. Elektrik kablolarının veriyi ve gücü gemiyi besleyip besleyemediği, bileşenlerin termal, güç ve telekomünikasyon sistemlerini yapılandırma komutlarını iletip iletemediği de test edildi.

Sonunda takım iki iniş, dört teknik açılış, çeşitli yörünge düzeltme manevraları ve derin uzay navigasyonu konularında başarılı bir test geçirdi.

Gezici araç için bir sonraki zorluk, soğuk ortamlar olacak. NASA Mars 2020 misyon ekibi, aracın Mars’taki düşük sıcaklıklarla nasıl başa çıkacağını görmek istiyor.

https://shiftdelete.net/nasadaki-mars-2020-rover-testleri-sonuclandi

Yazıyı Değerlendir
[Toplam 0 Ortalama: 0]
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi:
kamera sistemleri güvenlik kamerası