SonTakip

Mobilde 4K 60 FPS Video Dönemi!

OmniVision’ın ürettiği yeni sensörle birlikte mobil cihazlarla 60 kare/saniye oranına sahip 4K videolar çekilebilecek. Detaylar haberimizde!

Mobilde 4K 60 FPS Video Dönemi!

Teknoloji dünyasında, özellikle görüntü alanında hep elde edilmeye çalışılan şey daha gerçekçi görüntüdür. Yüksek çözünürlük, BluRay, üç boyut ve benzeri tüm teknolojiler bunu sağlamak için çalışırlar. 4K çözünürlük de hayatımıza sadece bu sebepten uzun bir süredir girmeye çalışıyor, ancak henüz tam anlamıyla girmiş sayılmaz. Ancak yeni OmniVision sensörüyle birlikte mobilde 4K 60 FPS dönemi başlıyor.

Günümüz akıllı telefonlarını tercih konusunu yapan sebeplerin en önemlilerinden biri şüphesiz kamera ve görüntü kalitesi. Özellikle Huawei P9 bu konuda Leica ile işbirliği yaparak çok iddialı olduğunu göstermişti.

30 FPS’ten 60’a!

4K video çekimi sunan cihazlara baktığımızda şimdiye kadar sadece saniyede 30 kare ile çekim yapabildiklerini görüyoruz. Bu bize şimdilik çok akıcı bir şekilde gelse de, OmniVision’ın yeni sensörüyle birlikte bu oran 60 kare/saniyeye çıkacak.

Daha fazla yavaşlatabilme

12 megapiksellik OV12890 sensörüyle birlikte PureCelPlusS piksel teknolojisini birleştiren şirket, bu sayede 4K videoları 60 FPS oranıyla kaydetmeyi sağlayacak. 1080p çözünürlüğündeki videolar ise 240 kare/saniye oranına kavuşacak. Bu durum ayrıca super slow-motion çekimlerde hareketi 8 kat yavaşlatabilmeyi sağlayacak.

Bunun yanında 4K videolarda da slow motion çekim yapmak istediğinizde 24 FPS’ye kadar düşebileceksiniz, yani hareketi 2,5 kat yavaşlatabileceksiniz. Bir yandan da 4K çözünürlüğü koruyabileceksiniz.

10×10 mm boyutlarında üretilecek olan sensörün seri üretimi bu yılın sonlarına doğru başlayacak.

 

 

Kaynak adres : http://www.shiftdelete.net/mobilde-4k-60-fps-video-donemi-72100

Yazıyı Değerlendir
[Toplam 0 Ortalama: 0]
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

kamera sistemleri güvenlik kamerası