Microsoft yapay zeka ile kanser teşhisi koyuyor

  • 11 Kasım 2019
  • 91 kez görüntülendi.
Microsoft yapay zeka ile kanser teşhisi koyuyor

Microsoft yapay zeka ile kanser teşhisi yapabildiği projesini geçtiğimiz yıl Hindistan’da hayata geçirmişti.

Rahim ağzı kanserine odaklı şekilde çalışan yapay zeka, doktorlardan tam not almayı başarmış gibi gözüküyor.

Elon Musk, Mars’ta kurulacak şehir hakkında konuştu

SpaceX CEO’su Elon Musk Mars şehri ile ilgili hedeflerini açıkladı. Ünlü CEO, yaptığı gerçekçi açıklamalar ile dikkatleri üzerine çekmeyi başardı. Marsh şehri ne zaman kurulur?

Microsoft yapay zeka ile kanser teşhisi koymada ne kadar başarılı?

Rahim ağzı kanserinden her yıl 250.000’den fazla kadın hayata veda ediyor. Bu ölümlerin yaklaşık 67.000’i ise Hindistan’da gerçekleşiyor.

Microsoft, rahim ağzı kanseri nedeniyle tüm dünyada gerçekleşen ölümlerin %25’inden fazlasının Hindistan‘da gerçekleştiğinin tespit edilmesinin ardından, projenin uygulanacağı ülke olarak Hindistan’ı seçmişti.

Yaklaşık 1 yıldır doktorlar ile sürekli iletişimde olarak yapay zekanın gelişmesini hızlandıran geliştirici ekibi, teşhis doğruluğunun %98‘e ulaştığını açıkladı.

Doktorların konuyla ilgili yorumu ise daha önemli. Doktorlar ise yapay zekanın kullanılması ile birlikte, teşhis süresinin 4 kat daha kısa sürdüğünü bu sayede de hasta yükünün hafiflediğini kaydetti.

Yapay zeka ile kimi zaman potansiyel kanserli hücrelerin tespinin dahi yapılabildiğini belirten doktorlar bu durumun, hastanın hayatının kurtulmasındaki en önemli etkenlerinden birisi olduğunu da ekledi.

Microsoft ekibi, sağlık alanındaki yapay zeka projeleri sayesinde yakın gelecekte milyonlarca insanın hayatının kurtarılabileceği görüşünde.

Testleri devam eden yapay zeka ile kanser teşhisi projesinin tüm hızıyla devam edeceğini de açıklanan bilgiler arasında.

https://shiftdelete.net/microsoft-yapay-zeka-ile-kanser-teshisi-koyuyor

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi:
kamera sistemleri