SonTakip

Menzil yüzde 30 artacak! BMW’den yeni pil teknolojisi

Elektrikli araç pazarında rekabet giderek artıyor. Sürücülere daha uzun menzil sunmak isteyen BMW, yeni pillerini duyurdu. Batarya hücresi …

Menzil yüzde 30 artacak! BMW’den yeni pil teknolojisi

Elektrikli araç pazarında rekabet giderek artıyor. Sürücülere daha uzun menzil sunmak isteyen BMW, yeni pillerini duyurdu. Batarya hücresi üretiminde maliyeti düşürmeyi başaran BMW, yeni nesil pil teknolojisi sayesinde tasarruf edecek.

Toyota, geçtiğimiz günlerde elektrikli araç bataryası için 5.6 milyar dolarlık yatırım kararı aldığını açıkladı. Benzer şekilde Tesla ve Mercedes-Benz gibi firmaların da batarya teknolojileri üzerine çalıştığı biliniyor.

BMW, yeni nesil pil teknolojisi ile daha uzun menzil sunacak

Geliştirilen pil teknolojisi, 2025 yılında piyasaya sürülecek elektrikli araçlarda kullanılacak. BMW, yeni nesil Neue Klasse elektrikli araç mimarisiyle teknolojiyi birleştireceğini açıkladı.

Mevcut otomobillerde kullanılan prizmatik piller, 46mm çapında ve iki farklı yükseklikte ürettiği batarya hücreleriyle değiştirilecek. Üretim tekniği konusunda açıklama yapan şirket, katot için daha fazla nikel ve daha az kobalt kullandığını belirtti. Bununla birlikte, pillerin anot kısmında da ek silikon kullanıldığı biliniyor.

BMW, daha önce Tesla ile rekabeti artırabilmek için için pil maliyetinde yüzde 30’luk bir azalmayı hedeflediğini söylemişti. Şirket, pil üretim sürecinden kaynaklanan karbon ayak izini mevcut pil hücrelerinin üretimine kıyasla yüzde 60 oranında azaltmayı başardı.

Kaynak: Shiftdelete

Yazıyı Değerlendir
[Toplam 0 Ortalama: 0]
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

kamera sistemleri güvenlik kamerası