SonTakip

KVKK Facebook hakkında resen inceleme başlattı

Geçtiğimiz günlerde büyük bir veri sızıntısı ile gündeme gelen Facebook hakkında, Kişisel Verileri Koruma Kurulu resen inceleme başlattı. 533 …

KVKK Facebook hakkında resen inceleme başlattı

Geçtiğimiz günlerde büyük bir veri sızıntısı ile gündeme gelen Facebook hakkında, Kişisel Verileri Koruma Kurulu resen inceleme başlattı. 533 milyondan fazla Facebook kullanıcısının kişisel bilgilerinin ücretsiz yayınlanması ile birlikte harekete geçen kuruluş, olaya dair araştırmalarını derinleştiriyor.

Telefon numarası, doğum yeri, doğum tarihiFacebook ID numarası ve e-posta gibi kişisel bilgilerin yer aldığı sızıntı, tüm dünya ülkelerinde büyük veri kayıplarına yol açtı.

Tehlike büyük: 533 milyon kullanıcı verisi çalındı

Saldırı hakkında ortaya çıkan bilgilere göre 32 milyon ABD, 11 milyon İngiltere ve 6 milyon Hindistan başta olmak üzere 106 ülkeden 533 milyon kullanıcının verisi çalındı. Ayrıca 19.638.821 Türk kullanıcının bilgileri de yayınlanan veritabanında yer alıyor.

Siber istihbarat firması Hudson Rock’ın CTO’su Alon Gal yaşanılan skandal ile alakalı yaptığı konuşmada “Yayınlanan sızıntı nedeniyle sosyal mühendislik saldırıları artacak. Ayrıca birçok kişinin bu sızıntılar nedeniyle hackleneceğini veya maddi zarara uğrayacağını düşünüyoruz” dedi.

Bilgilerin ücretsiz yayınlandığını belirten Alon Gal, “Görünüşe göre Facebook, bilgileri sızdırılan kullanıcılar ile ilgili yardımcı olamayacak. Ancak şirketin olası dolandırıcılık ve hack girişimleri için kullanıcıları uyarması gerekiyor” ifadesinde bulundu.

Ücretsiz olarak yayınlanan bilgiler, 2019 yılında Facebook açığından yararlanarak sızıdırılan bilgileri akıllara getirdi. Facebook, her ne kadar açığı kapattıklarını belirtsede bazı analistler, yayınlanan bilgilerin 2019 yılındakine benzer bir güvenlik açığıyla elde edildiğini düşünüyor.

Kaynak: Shiftdelete

Yazıyı Değerlendir
[Toplam 1 Ortalama: 5]
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi:
kamera sistemleri güvenlik kamerası