SonTakip

Küresel çip kıtlığı için endişe verici açıklama!

Apple, Qualcomm, AMD ve diğer birçok büyük teknoloji şirketi için işlemci tedarik eden TSMC, piyasalardaki küresel çip kıtlığı sorununun 2022 …

Küresel çip kıtlığı için endişe verici açıklama!

Apple, Qualcomm, AMD ve diğer birçok büyük teknoloji şirketi için işlemci tedarik eden TSMC, piyasalardaki küresel çip kıtlığı sorununun 2022 yılında da devam edebileceği konusunda uyarıda bulundu. Firmanın CEO’su CC Wei, düğümün çözülmesi için 2023‘ü işaret etti.

Küresel çip kıtlığı önümüzdeki yıl da devam edebilir

Büyük teknoloji firmalarına işlemci üreten TSMC‘nin CEO‘su CC Wei, kıtlığın önümüzdeki yıl da devam edebilme ihtimaline vurgu yaptı. Bloomberg’in haberine göre CEO, talebin yüksek olmaya devam ettiğinin farkında olduklarını belirtti. Ayrıca 2023‘te müşterileri desteklemek için daha fazla kapasite sunabileceklerini ifade eden Wei, “Böylelikle tedarik zincirindeki kıtlığın biraz azaldığını görmeye başlayacağız” dedi.

Wei‘nin konuyla ilgili karamsar açıklamaları, Intel‘in yeni CEO’su Pat Gelsinger tarafından bu haftanın başlarında yapılan kıtlığı gidermenin birkaç yıl alabileceği konusundaki tahminlerinin ardından geldi. Gelsinger, “Kapasiteyi geliştirmek sadece birkaç yılımızı alır” demişti. Nvidia CFO‘su Colette Kress de kısa süre önce kendilerinin talebin bu yılın büyük bölümünde arzın üzerine çıkmaya devam edeceğini beklendiğini ifade etti.

Tüm dünyayı etkisi altına alan küresel çip kıtlığı, otomobil üreticilerinden oyun konsolu üreticilerine kadar herkesi etkiledi. Öyle ki, araba üreten firmalar küçülmeye girmek zorunda kalırken, milyonlarca kişi sistemlerini yükseltmek amacıyla yeni grafik kartları, CPU‘lar, PS5‘ler ve Xbox‘lar için stok bulmakta zorlandı. TSMC otomobil üreticisi müşterileri için gelecek çeyrekte yonga tedariklerinin artmasını bekleyeceklerini söylerken, Intel ve Nvidia içinse daha geniş çaplı eksikliklerin yakın dönemde sonlanma ihtimalinin düşük olduğunu aktardı.

Fabrikalarının halihazırda yüzde 100‘ün üzerinde çalıştığını, ancak orta vadede yeni üretime yapılan artırdığını söyleyen TSMC, Reuters’e “Arazi ve ekipman satın aldık ve yeni tesislerimizin inşasına başladık. Binlerce çalışanı işe alıyoruz ve birden fazla tesiste kapasitemizi genişletiyoruz” dedi. Bu yıl üretim kapasitesini yükseltmek için 30 milyar dolar yatırım almayı planlayan firma, genel olaraksa üç yıl içerisinde tesislerindeki kapasiteyi artırmak için 100 milyar dolar yatırım yapmayı planlıyor

Kaynak: Shiftdelete

Yazıyı Değerlendir
[Toplam 1 Ortalama: 5]
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi:
kamera sistemleri güvenlik kamerası