SonTakip

Koronavirüse karşı egzersizin etkisi kanıtlandı

Bilim adamları koronavirüs enfeksiyonunu yenmek için herkesin yapabileceği basit bir şey buldular. Bilindiği üzere her tür fiziksel aktivite …

Koronavirüse karşı egzersizin etkisi kanıtlandı

Bilim adamları koronavirüs enfeksiyonunu yenmek için herkesin yapabileceği basit bir şey buldular. Bilindiği üzere her tür fiziksel aktivite vücut için iyi olduğundan doktorlar her zaman düzenli egzersiz öneriyor.

Salgın sırasında spor salonuna gitmek ve belirli sporları yapabilmek zor olabilirken, erişim eksikliğini telafi etmenin birçok yolu bulunuyor. Evde koşmak, yürümek ve egzersiz yapmak, salgın sırasında herhangi birinin kendisini başkalarına maruz bırakmadan aktif kalmasına izin verecek en basit seçeneklerden bazıları.

Koronavirüs için önemli bir çalışma

Bu bağlamda bilim insanlarının yeni çalışması doğruysa, egzersiz yapmanın en iyi nedeninin COVID-19 gibi enfeksiyonların üstesinden gelmenize yardımcı olabileceği olarak görülüyor.

Texas Southwestern Tıp Merkezi‘nden araştırmacılar, egzersizin enfeksiyonlarla savaşan kemiklerdeki bağışıklık hücrelerinin üretimini artırdığını keşfettiler. Bunların patojenlerle savaşmak için çağrılan beyaz kan hücreleri olarak bilinen lenfositler olduğu ifade ediliyor.

Bilim insanlarına göre, Lenfositler ister yeni bir koronavirüs ister bir bakteri veya vücuda ait olmayan başka bir tür mikrop olsun, bir enfeksiyona karşı bağışıklık tepkisinde rol oynuyor. Araştırmacılar, egzersizin daha sonra bağışıklık tepkisine dahil olacak hücrelerin üretimini uyardığını kanıtladılar.

Araştırmacıların Nature dergisinde yayınlanan çalışması, kayda değer başka bir bulgu daha sunuyor. Yaşlanma, kemik iliğindeki lenfosit öncüllerinin rezervlerini tüketiyor. Nature dergisine eşlik eden bir makale sonuçları açıkladı.

Kemik iliği, nişlerde yan yana yaşayan çeşitli tiplerde kök hücreler ve progenitör hücreler içerir. Bu sebeple araştırmacılar, hareketin kemiği terk eden ve organları damarlaştıran küçük kan damarlarına giden lenfosit progenitörlerinin sayısını artırabileceğini gösterdiler.

Gösterilen araştırmada, egzersiz sırasında kemikler uyarılır ve LepR + Oln + hücrelerinde Pizeo1 adı verilen mekanik duyarlı bir iyon kanalı etkinleştirilir. Sonra ise iki şey olur ve yan yana oturan hücreler farklılaşmaya başlar bu da yeni kemik hücrelerinin oluşumuna yol açar. Ayrıca egzersiz, yakındaki ortak lenfoid progenitörleri (CLP’ler) etkileyen kök hücre faktörü (SCF) adı verilen bir sinyal molekülünün ekspresyonuna ve salgılanmasına sebep olur. Bu sayede CLP‘ler lenfositlere dönüşür.

Kaynak: Shiftdelete

Yazıyı Değerlendir
[Toplam 1 Ortalama: 5]
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi:
kamera sistemleri güvenlik kamerası