SonTakip

Kopyalamayı kolaylaştıracak uygulama ClipDrop

Akıllı telefonlar için oldukça işlevsel pek çok mobil uygulama bulunuyor. Özellikle fotoğrafçılık için ağzı açık bırakacak düzeyde özellikler …

Kopyalamayı kolaylaştıracak uygulama ClipDrop

Akıllı telefonlar için oldukça işlevsel pek çok mobil uygulama bulunuyor. Özellikle fotoğrafçılık için ağzı açık bırakacak düzeyde özellikler sunan uygulamalar var. AR(artırılmış gerçeklik) tarafında gerçekleşen önemli gelişmeler sayesinde kullanıcılar ile sanal gerçeklik biraz daha birbirine yaklaşıyor. Apple’ın iPhone ve diğer cihazları için eklediği LiDAR tarayıcı da tam bu olaya hizmet ediyor. AR deneyimini artırmak için gelen ClipDrop uygulaması, gerçek dünya nesnelerini kopyalayıp ekrana yapıştırmayı sağlıyor. Yaklaşık beş ay önce duyurulan ve dikkat çeken uygulama artık yayımlandı.

Gerçek nesneleri kolaylıkla ekrana taşıyan ClipDrop uygulaması

AR tarafında geliştirmeler hızla devam ederken karşımıza ClipDrop uygulaması çıkıyor. Google’da çalışan Cyril Diagne’nin geliştirdiği yazılım, mobil cihazların aslında kameralarına odaklanıyor. Mobil cihazlarda ve bilgisayarlarda çalışmak üzere tasarlanan bu mobil uygulama, gerçek ortamlarda çekilen görselleri, olduğu gibi sanal ortama aktarmaya olanak sağlıyor.

Koronavirüs döneminde özellikle evde çalışmaya başlayan milyonlarca insan bulunuyor ve salgın devam ederken bu evden çalışma durumları bazı şirketler için kalıcı olmaya başlıyor. Hâl böyle olunca da bu tarz yaratıcılığı geliştiren ve aynı zamanda insanların işlerini daha kolay şekilde halletmesini sağlayan uygulamalara da ihtiyaç duyuluyor.

Twitter üzerinden kaynak kodlarını paylaşan Diagne, herkesin bu uygulamadan yararlanmasını istiyordu. Yapılan Twitter paylaşımını aşağıya ekliyoruz.

ClipDrop aylar sonra artık kullanıcıya ulaşıyor. Bu mobil uygulama, çektiğiniz görüntüleri, Photoshop, Google Docs, PowerPoint, Canva ve benzeri pek çok uygulamaya yapıştırmaya olanak sağlıyor. Yazılım, iOS ve Android uygulamalarına ek olarak Windows ve macOS için de sunuluyor. Kullanıcıların yine masaüstünden veya İnternet’ten görüntüleri ve metinleri alıp bunları hızla belgelere aktarmayı sağlıyor.

Uygulama şu an için beta aşamasında ve bazı hatalarının da bulunduğu söyleniyor. iPhone X ile yapılan bir testte, dağınık bir masada istenilen nesnenin bulunup çekilebildiği de özellikle aktarılıyor. Uygulamayı indirdiğinizde ilk etapta beş ücretsiz işlem hakkına sahip oluyorsunuz, daha sonrası içinse bir yıllık abonelik için 39.99 dolar ödeme yapmanız gerekiyor. Bunun dışında yalnızca metin kırpma yapmak istiyorsanız bu işlem ücretsiz oluyor ve uygulamayı indirmek de ücretsiz.

Kaynak: Shiftdelete

Yazıyı Değerlendir
[Toplam 1 Ortalama: 5]
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi:
kamera sistemleri güvenlik kamerası