SonTakip

Kök hücre ile felç tedavi edilebilir!

Kök hücre tedavisi ile felç sonrası oluşan hasarlar azaltılabilir. Hayvanlar üzerinde test edilen kök hücre tedavisi olumlu sonuçlar verdi.

Kök hücre ile felç tedavi edilebilir!

Kök hücre tedavisi ile felç sonrası oluşan hasarlar azaltılabilir. Hayvanlar üzerinde test edilen kök hücre tedavisi olumlu sonuçlar verdi.

Kök hücre ile motor kontrol becerisi iyileştirilebilir

Gürcistan Üniversitesi biyomedikal ölümü araştırmacıları, kök hücreler ile felç tedavisi için yeni bir yöntem geliştirdi. AB126 olarak adlandırılan tedavi, sinir kök hücreleri tarafından üretilen minik tüp şeklindeki yapıları kullanıyor. Bu yapılar hücrelere göre daha küçük oldukları için çok sayıda rejeneratif terapötik maddeyi taşıyabiliyor. Böylelikle bu maddeyi ihtiyaç duyulan yere ulaştırabiliyor.

Hayvanlar üzerinde yapılan bu çalışmada, motor kontrol ve hafıza iyileştirmesi yapılabildi.

CDC verilerine göre ABD’de her yıl yaklaşık 800.000 kişi felçten etkileniyor ve 140.000 kişi bu nedenle hayatını kaybediyor. Hayatta kalanlarda ise genellikle beyin hasarı meydana geliyor ve uzun süre bir rehabilitasyon görmek zorunda kalıyorlar.

Hayvanlar üzerinde yapılan testlerde, bu tekniğin beyin hasarını azalttığı ve beynin daha hızlı iyileşmesine yardımcı olduğu bulundu. İnsanlar üzerindeki klinik deneylerin ise önümüzdeki yıl yapılabileceği belirtiliyor. Felç sonrası tedavi kök hücre ile tedavi mümkün olabilir.

 

Kaynak adres : https://shiftdelete.net/kok-hucre-ile-felc-tedavi-edilebilir

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi:
kamera sistemleri güvenlik kamerası